YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk okullarına 3 aşamalı formül
Türk okullarına 3 aşamalı formül
27 Ocak 2015 06:44
Bakanlar Kurulu’nda Paralel Yapı'ya ait Türk okulları ve elektrik krizi masaya yatırıldı. Çalışmalarda okulların devralınması ve bir vakıf kurularak tek çatı altında faaliyetlerini sürdürmesi seçeneği öne çıkıyor.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Yaklaşık 7 saat süren toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurul’da, yurt dışındaki Türk okullarının dönüştürülmesi çalışmaların değerlendirildiğini söyledi.

Arınç, Paralel Yapı'nın bu okullardaki etkisinin de ele alındığını belirterek, “Türkiye aleyhinde çalışmalar yapıyor mu, bu konulardaki bilgiler nedir?’ Bunlar da bir potada toplandı ve bunun da ıslah edilmesi üzerinde karara varıldı” dedi.

Üçlü formül düşünülüyor

Sözkonusu okulların birer ticari şirket olarak yönetildiğini hatırlatan Arınç, “Bunu bizim ancak devir, satın almak veya başka ortakla ilişkilendirmek şeklinde tavsiyelerimiz olabilir. Dünyada 160 ülkede bulunan bu okullara ‘Hadi bakalım bunları kapatın, açın, şöyle yapın’ diyecek bir noktada değiliz, bunu düşünmüyoruz. Biz hukuk içerisinde kalacağız” diye konuştu. Konuya üç boyutlu baktıklarını kaydeden Arınç, şöyle devam etti: “Birincisi, mevcut okullarımızın (hem fiziki hem de eğim yönünden) kalitesinin artırılması. İkincisi, okullarının faaliyetlerinin mümkünse (Türkiye ya da başka işverenler tarafından) devralınması suretiyle devam ettirilmesi. Üçüncüsü de yeni açacağımız okullar. Bunu bir kanun ile bir vakıf kurmak suretiyle bu vakıf bünyesinde düşünüyoruz.” Arınç, bu konuda Milli Eğitim Bakanı’nın sunum yaptığını, gelecek hafta ise çalışmanın sonuçlanmasını beklediğini kaydetti.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler