YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk öğrenciler tahliye edildi
Türk öğrenciler tahliye edildi
15 Haziran 2010 23:53
Kırgızistan’ın Celalabad kentinde okuyan Türk öğrenciler yaşanan olayların ardından tahliye edildi.

Kırgızistan’ın güneyindeki Oş ve Celalabad kentlerinde çıkan çatışmaların ardından Celalabad kentinde okuyan Türk öğrenciler şehirden tahliye edildi. Başkent Bişkek’e gelen Celalabad’daki çeşitli üniversitelerde okuyan öğrenciler işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye gönderildi.

Celalabad İktisat ve Girişim Üniversitesi Tarih bölümünde okuyan Bekir Köşetuçar isimli bir öğrenci yaptığı açıklamada olayların kesinlikle Türklere karşı olmadığını açıkladı. Bekir Köşetuçar, Bekir, “Celalabad’da olan olaylar kesinlikle Türklere karşı değildi. Etnik çatışma diyebilir miyiz bilmiyorum ama belki de dış güçlerin yaptırdığı bir şeydi. Halkın normalde birbirine karşı hiçbir sorunu yoktu, bize karşı da bir problem olmadı. Sadece provokatörler halkı kışkırtmaya çalıştı” dedi.
 

Bunun dışında Özbeklerin ticaret ile ilgilendiğini, alış verişi de Kırgızların Özbeklerden yaptıklarını kaydeden Bekir Köşetuçar, provokatörlerin neyi kullanarak iki milleti ayırdıklarını bilemediklerini, aslında onları ayırmanın zor olduğunu ve bu çatışmanın kesinlikle Kırgızların Özbeklere karşı bir katliam olmadığını kaydetti. Bütün öğrenciler adına Türkiye Büyükelçiliğine ve Türkiye devletine gösterdikleri yardım için teşekkür eden öğrenci Bekir durumun düzelmesi halinde Kırgızistan’a kesinlikle döneceğini ve bundan sonra böyle olayların yaşanmayacağından emin olduğunu belirtti. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler