YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk milletiyle alay ediyorlar
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 12 Eylül davasının sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın Türk milletiyle alay ettiklerini söyledi.
Türk milletiyle alay ediyorlar
23 Kasım 2012 / 14:04 Güncelleme: 23 Kasım 2012 / 14:11

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Hem sayın Evren'in hem sayın Şahinkaya'nın vermiş olduğu bu ifadeler, 'bugün olsa yine yaparız' demeleri, bana kalırsa birer sahte kahramanlık gösterileridir ve Türk milleti ile alay etmektir'' dedi.

Hitit Üniversitesi'nce düzenlenen ''Türkiye'nin Batılılaşma Serüveni'' konulu konferansa katılmak üzere Çorum'a gelen Çelik, program öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, ''12 Eylül askeri müdahalesi sanıkları Tahsin Şahinkaya ve Kenan Evren'in ifadelerinin alındığını ve sanıkların ifadelerinin kamuoyunda çeşitli tartışmalara yol açtığını, bu konuda kendisinin ne düşündüğünü'' sorması üzerine Çelik, Evren ve Şahinkaya'nın tavrını olumsuz karşıladıklarını belirtti.

Vatandaşların da düşüncelerinin kendileriyle aynı olduğuna inandıklarını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''Doğrusunu isterseniz hem sayın Evren'in hem de sayın Şahinkaya'nın tavrını büyük bir pişkinlikle tüm kamuoyu maalesef takip etti. Orada söyledikleri şeyler, bütün vatandaşların eminim ki tüylerini diken diken etmiştir. 'Biz darbeye teşebbüs etmedik, biz darbe yaptık' diyorlar. Ona darbe de demiyorlar 'ihtilal' diyorlar. Açıkçası ihtilal halk hareketidir, tabandan gelir. Büyük bir değişim oluşturan hareketlere biz ihtilal diyoruz. 12 Eylül'de yapılan tam adıyla bir darbedir. Askeri darbedir. Sayın Evren ve sayın Şahinkaya 'biz teşebbüs etmedik, biz gerçekleştirdik' diyorlar. Bu şuna benzer, bir insana siz cinayete teşebbüs ettiğiniz mi diye soruyorsunuz, o da size 'hayır ben cinayete teşebbüs etmedim, ben taammüden cinayet işledim' diyor. Yani 'bilerek, isteyerek, tasarlayarak adam öldürdüm' diyor. İşte bu sözün bundan hiçbir farkı yok. Ben bunu bir pişkinlik olarak değerlendiriyorum.'' aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler