YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayının kan stokları azaldı
Türk Kızılayının kan stokları azaldı
25 Ocak 2016 14:23
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kış mevsimine bağlı olarak kan stoklarının azaldığını, vatandaşları bağışta bulunmaya çağırdıklarını belirtti.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde hava şartlarının ağır geçtiğini söyledi.

Vatandaşların evlerinden çıkarak kan toplama merkezlerine gidemediğini ifade eden Akar, bu nedenle yeteri kadar bağış alınamadığını bildirdi.

Özellikle ocakta kan stoklarının erimeye başladığını vurgulayan Akar, "Günlük ortama 8 bin olan donasyon sayımız, 6 bine kadar geriledi. Onun için vatandaşlarımızı özellikle kan konusunda hassas olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Her zaman kan ihtiyacının bulunduğunu anlatan Akar, şöyle devam etti:

"Kan veren kişi sayısı az olduğundan, stoklarımız azalıyor. Korkumuz, stok seviyesinin çok daha düşmesiyle, muhtemel bir olayda, kan ihtiyacının toplu olduğu bir olayda yetersiz kalmak. Onun için önemle çağrı yapıyoruz. Lütfen herkes kan toplama merkezlerimize gelerek kan bağışında bulunsun. Bugün başkasına ihtiyaç olan kan, yarın kendimize ya da en yakınımıza ihtiyaç olabilir. Bu düşünceyle hareket etmemiz gerekiyor."

"Yaklaşık 50 bin olan stok seviyesi, 35 bin civarına düştü" bilgisini veren Akar, "Temennimiz kan stok seviyemizi yeniden 50 bin dolaylarına çıkarmak. Bunun için herkesin desteğine ihtiyacımız var" dedi.

Türk Kızılayının 17 bölge kan merkezi olduğuna dikkati çeken Akar, "Ayrıca 64 noktada kan bağış merkezimiz, 35 sabit kan alma birimimiz ve günlük ortalama 150 gezici ekibimiz var. Dolayısıyla her gün Türkiye'de 250 noktada kan alım faaliyeti yürütüyoruz. Türkiye'nin her santimetrekaresinden kan alıyoruz, her santimetrekaresine kan veriyoruz" şeklinde konuştu.

Akar, ülkedeki hastanelerin yüzde 95'inin kan ihtiyacını da Türk Kızılayının karşıladığını sözlerine ekledi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler