YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk kampını Rus roketiyle vurmuşlar
Terör örgütü IŞİD’in, Türk subayların Musul Ulusal Muhafız güçlerine eğitim verdiği Başika üssüne düzenlediği ve 4 Türk askerinin yaralandığı saldırıda kullandığı roketin, Rus silahı olduğu orta çıktı.
Türk kampını Rus roketiyle vurmuşlar
17 Aralık 2015 / 01:13 Güncelleme: 17 Aralık 2015 / 01:54

IŞİD’in, İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetlerin Hitler Almanyası’na karşı kullandığı bu roketleri nasıl elde ettiği merak konusu oldu. Esad yönetiminin bu silahları terör örgütüne temin ettiği veya IŞİD’in bu roketleri Suriye ordusunun depolarından elde etmiş olabileceği ihtimaller arasında.
 
Genelkurmay Başkanlığı’nın Başika kampına yönelik saldırının ardından yaptığı açıklamada, şu ifadeler dikkat çekiciydi:
 
“16 Aralık 2015 tarihinde; DEAŞ Terör Örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ Terör Örgütü'nün Peşmerge tarafına attığı KATYUŞA ÇNRA mermilerinin bir kısmı Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu BAŞİKA'daki Üs Bölgesine düşmüştür.
 
Üs Bölgesine düşen mermilerden dolayı dört Kahraman silah arkadaşımız hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmış ve süratle Şırnak Devlet Hastanesi'ne tahliye edilmişlerdir.”
 
KATYUŞA ÇNRA NEDİR?
 
Genelkurmay açıklamasında silah sisteminin menşeiyle ilgili bir bilgi yer almadı. Peki KATYUŞA ÇNRA  ne demek? Önce sonda başlayalım. ÇNRA, askeri terminoljide Türkçe bir  kısaltma. Çok Namlulu Roket Atar anlamına geliyor.
 
SOVYETLERİN SIR SİLAHI

 
Peki KATYUŞA ne demek?
 
Vikipedi’de bununla ilgili yer alan bilgiler şöyle:
 
“Katyuşa,  Sovyet yapımı Çoknamlulu roketatardır. II. Dünya Savaşında Sovyetler tarafından kullanılan bir silahtır. Uzunca bir dönem savaşın en büyük sırlarından biri olmuştur. Bu silahın düşman eline geçmesinden korkan Sovyetler ancak gizli servis ajanlarının kullanmasına izin veriyorlardı. Katyuşa(Katerina -> Katya -> Katyuşa) adı ünlü Rus savaş türküsü Katyuşa'dan geliyordu. Alman askerleri ona atılırken çıkardığı, ıslığa benzer ses yüzünden Stalinsorgel (Stalin'in orgu) adını vermişlerdi. Katyuşa'lar kamyonların (Studebaker US6s , ZIS-6), tankların, traktörlerin veya uçakların üzerine monte edilebiliyorlardı. Katyuşa'lar Sovyetler tarafından düşman üzerinde korku ve şok oluşturmak için toplu halde kullanılmışlardır. İsabetsiz atışlarına rağmen toplu piyade hedeflerine karşı çok etkili olmuşlardır. Lübnan'da Hizbullah saldırılarında da kullanılmıştır.
 
MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler