YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk jetleri taciz edildi
Türk jetleri taciz edildi
02 Aralık 2011 16:22
Yunanistan savaş uçaklarının, Ege Denizi üzerinde eğitim uçuşu yapan Türk savaş uçaklarına karşı ''önleme'' ve ''taciz'' yaptığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 1 Aralık tarihinde, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden Türk F-16 savaş uçaklarına, Yunanistan'ın Skiros Meydanı'ndan kalkan M-2000 uçakları tarafından Sakız Adası'nın güneyinde bir kez önleme yapıldı.

Yine 1 Aralık'ta, Yunan savaş uçakları Ege'nin uluslararası hava sahasında Türk F-16 uçaklarına tacizde bulundu.

Hava sahası ihlalleri bölümündeki açıklama şöyle:

''İpsara Adası batısı/güneybatısı Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-16 uçaklarımıza; Yunanistan'ın Skiros ve Larissa meydanlarından kalkan ve anılan ülkeye ait M-2000 ve F-16 uçakları tarafından toplam 4 dakika süreyle 2 kez radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur.

1 Aralık 2011 Sakız Adası güneybatısı/kuzeybatısı Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-4E/2020 ve F-16 uçaklarımıza; Yunanistan'ın Skiros ve Larissa meydanlarından kalkan ve anılan ülkeye ait M-2000 ve F-16 uçakları tarafından toplam 7 dakika süreyle 4 kez radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur.''

Her iki olay Dışişleri Bakanlığına bildirildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler