YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk itfaiyeci 'Fransız' kaldı
Türk itfaiyeci 'Fransız' kaldı
05 Kasım 2010 20:50
Fransızların güvenlik önlemleri Türk itfaiyecilere uymadı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının davetlisi olarak Fransa'dan 5 itfaiyeci, ortak eğitim çalışması için kente geldi. Fransız itfaiyecilerin falezlerde kurtarma tatbikatında aldıkları güvenlik önlemleri nedeniyle bir Türk itfaiyeci halattan kayarak inemeyince güvenlik makarasından ayrılıp, kol gücüyle yere ulaştı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının, Avrupa ülkelerindeki itfaiye teşkilatlarının yangına müdahale yöntemlerini öğrenmek amacıyla belli aralıklarla yabancı meslektaşlarını konuk ettiği program çerçevesinde, hafta başında Fransa'nın Valence şehrinden 5 itfaiyeci Antalya'ya geldi. Biri orman yangınlarında, biri sıkışmalı trafik kazalarında, biri yangına müdahale, ikisi ise yüksekten düşmelere müdahale konusunda uzmanlaşmış Fransız itfaiyeciler, Antalya ve ilçelerinden gelen meslektaşlarıyla ortak eğitim çalışmaları yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Emin Pehlivanlı, bu eğitim çalışmasına katılan itfaiyecilerin kendi bölgelerine döndüklerinde yeni edindikleri bilgileri meslektaşlarıyla paylaşacağını belirtti. Her ülkenin itfaiye teşkilatının yangına müdahale konusunda kendine has yöntemleri olduğunu kaydeden Pehlivanlı, ''İlerleyen günlerde başka Avrupa ülkelerinden de konuk ağırlayacağız. Fransızlar, can güvenliğine büyük önem veriyor. Gerçekten de bir itfaiyeci için can güvenliği en önemli şeydir. Kurtarıcının, kurtarılacak duruma düşmemesi gerekir'' dedi.

Fransız meslektaşlarının işlerine çok düşkün olduğunu da ifade eden Emin Pehlivanlı, sadece tatbikatlarla yetinmediklerini, itfaiye teşkilatının içindeki misafirhanede konaklayan konuk itfaiyecilerin, gece gündüz demeden yangın ihbarı geldiğinde Türk meslektaşlarıyla birlikte göreve koştuklarını anlattı.


-HAVADA ASILI KALDI-


Tatbikatlar sırasında bir otomobili ateşe veren Türk ve Fransız itfaiyeciler, daha sonra işbirliğiyle yangını söndürdü.

Antalya'nın falezlerinde de bir kurtarma senaryosu üzerinde çalışan ekipler, bir insan maketini bir çıkıntıya bıraktılar. Falezlerin üst noktasından aşağıdaki bir itfaiye aracına kadar uzanan iple bir itfaiyecinin çıkıntıya inmesini ve birkaç meslektaşı tarafından sedyeye alınarak sıkıca bağlanan maketi yere indirmesini hedefleyen senaryoyu uygulamak için Fransız itfaiyeciler, çift güvenlik halatı hazırladı.

Türk ve Fransız itfaiyecilerin sedyeye aldığı maketin yanına ipten kayarak inen Türk itfaiyecinin güvenlik halatının makaraları sıkıştı. Havada asılı olarak dakikalarca kalan itfaiyeci, daha sonra her iki makarayı söküp el ve ayaklarıyla halata sarılarak yere ulaştı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler