YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜRK-İŞ'ten TEKEL'E DESTEK
TÜRK-İŞ, TEKEL işçilerine destek olmak amacıyla cuma günü bir saat iş bırakacak
TÜRK-İŞ'ten TEKEL'E DESTEK
23 Aralık 2009 / 16:57 Güncelleme: 23 Aralık 2009 / 17:27

TEKEL işçileri 9 gündür Ankara'da eyme yapıyor. Başbakan Erdoğan dünkü açıklamısında işçilere 'evlerinize dönün' çağrısı yaptı. Muhalefetten de işçilere çeşitli destek geliyor.

Bugün ise Türk-İş, Tekel işçilerinin sorunlarının çözümü için 25 Aralık Cuma günü bir saat iş bırakacağını açıkladı.


TEKEL İŞÇİLERİ NE İSTİYOR?

Devlet Personel Kanunu'ndaki 4C statüsü ile çalışan işçiler, 650 TL maaşla 10 ay çalışıyor. TEKEL işçileri bu statü ile çalışmanın zor olacağını, mevcut özlük haklarıyla başka kamu kuruluşlarına nakledilmesini, kamuda sözleşmeli personel olarak çalışmayı ve 4C statüsü iyileştirilmesini bekliyor.   

BUGÜN EYLEMDE 9. GÜN - NELER OLDU?
TEKEL işçilerinin Türk-İş Genel Merkezi önündeki eylemi 9. gününde devam ediyor. Sabah saatlerinde Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanan işçiler, farklı  illerdeki TEKEL çalışanları adına temsili yoklamaya katıldı. Daha sonra İstiklal  Marşı okundu.
        

4/C düzenlemesini protesto amacıyla çeşitli pankartlar açıldı. ''Tekel  işçisi direnişin simgesi'', ''Gemileri yaktık, geri dönüş yok'' şeklinde sloganlar atan gruba, çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden destek ziyaretleri yapıldı.
 

İşçilere ilk ziyareti gerçekleştiren ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, yaptığı konuşmada, ''İnsanca yaşam isteyen, emeğine, onuruna ve geleceğine sahip çıkan'' işçilere verdiği desteği vurguladı. Eylemin üçüncü günündeki polis müdahalesini eleştiren Taş, ''AK Parti Hükümeti'nin de geçmiş diğer hükümetler gibi özelleştirme, borçlanma, sendikasızlaştırma çerçevesinde piyasa düzenini sürdürdüğünü'' iddia etti.
        

MHP adına, Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı, Giresun Milletvekili Murat Özkan, Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Aydın Milletvekili Recep Taner', eyleme destek ziyaretinde bulundu.
        

Tekirdağ Milletvekili Nalcı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, ''Tekel işçilerinin bir haftadan beri maruz kaldıkları muameleler hakkında'' 21  Aralıkta yaptığı yazılı açıklamayı okudu.
        

Eylemcilere hitap eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras da  işçilerden, kendilerine destek için gelen siyasetçilere, ''Özelleştirmeden yana olup, sonuçlarına itiraz etmek mümkün mü?'' sorusunu yöneltmelerini isteyerek,
 ''Ya özelleştirmeden yana olursun, ya özelleştirmeye karşı olursun. Bunun ortası  yok'' dedi.
        

AK Parti'nin kendisinden önce uygulanan neo-liberal politikaları  uyguladığını iddia eden Uras, işçilere düşenin sınıf dayanışması, emekçi dayanışması olduğunu söyledi.
        

İşçilerden sermayenin partilerine hayır demelerini isteyen Uras, sendikaların ve örgütlü mücadelenin önemini vurguladı.
 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de ziyaretinde, eylem yapan işçileri, ''emekçilerin kahramanı'' olarak gördüğünü ifade etti.
        

Bu eylemde siyaset olmayacağını dile getiren Sevigen, insanların tek derdinin ekmek kavgası, alın teri olduğunu savundu. Eylemci işçiler arasında her partiye oy verenler bulunduğunu ifade eden Sevigen, ''Burada sadece ve sadece  emekçiler var'' diye konuştu.
        

TEKEL işçilerinin eylemi sürüyor.  

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler