YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk-İş'ten provokatif uyarı
Türk-İş'ten provokatif uyarı
30 Mayıs 2010 11:00
Türk-iş, son dönemlede yaşanan binalara işgal girişimleri nedeniyle konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlıklarına ve il temsilciliklerine bir genelde yolladı.

Türk-İş, son dönemde bölge binalarının işgali, işgal girişimleri ve genel merkeze yönelik eylemler nedeniyle tüm teşkilatını uyardı.

Alınan bilgiye, Türk-İş, son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlıkları, bölge ve il temsilcilikleri ile şube başkanlıklarına bir genelge yolladı.

Genelgede, 26 Mayıs Genel Eylemi'nin, konfederasyona bağlı sendikalara üye işçiler tarafından, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun eğilimleri doğrultusunda alınan karara uygun bir biçimde, kimi yerlerde konfederasyonlar tarafından hazırlanan ortak bildirinin okunması kimi yerlerde alanlarda yapılan kitlesel eylemler şeklinde gerçekleştirildiği ifade edildi.

Eylemin, konfederasyonlar tarafından 22 Şubat 2010'da belirlenen talepler çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtilen genelgede, bunların, ''başta 4/C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi, iş güvencesinin sağlanması, kiralık işçilik düzenlemesinin gündemden çıkarılması, çalışma hayatını düzenleyen yasaların ILO ve AB normlarına uyarlanması, çalışanların örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması, kamu çalışanlarına grevli, toplu iş sözleşmeli sendika hakkının güvence altına alınması'' gibi acil ve öncelikli talepler olduğu vurgulandı.

Türk-İş'in 2008 başından bu yana, bu ve diğer talepler için ''üretimden gelen gücün kullanılması'' ve mitingler başta olmak üzere 24 kez eylem yaptığına işaret edilen genelgede, ''Türk-İş taleplerinin takipçisi olacak ve çalışma hayatının bu ve diğer sorunlarının çözümü için gerektiğinde yine diğer konfederasyonlarla birlikte mücadeleye devam edecektir'' denildi.

''(BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİM) YAKLAŞIMI''

Son günlerde Türk-İş bölge binalarında yaşanan işgallere değinilen genelgede, şunlar kaydedildi:

''Türk-İş, bölge binalarına yapılan işgal ve işgal girişimleri ile Türk-İş Genel Merkezi önüne kendini zincirleme ve gece yarısı Türk-İş Genel Merkezi'nin kapısına dayanma girişimlerinin, 'bir gece ansızın gelebilirim' yaklaşımlarının, tıpkı 1 Mayıs Taksim kürsüsüne yapılan saldırı gibi emek mücadelesine hiçbir katkısı olmadığını, aksine zarar verdiğini düşünmekte, bu tür saldırgan girişimlerin 'hak arama eylemleri' çerçevesinde değerlendirilmesini mümkün görmemektedir.

Nitekim, 1 Mayıs Taksim kutlamalarını gerçekleştiren Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK tarafından 9 Mayıs 2010'da yapılan ortak açıklamada, Taksim Kürsüsü'ne yapılan saldırı ve işgal kınanmış, bu tür yaklaşımların 'teşhir ve tecrit edilmeleri gerektiğine' işaret edilmiştir.

''SENDİKAL DİSİPLİNE AYKIRI''

Türk-İş bölge binalarını işgal edenlerle, 1 Mayıs Taksim Kürsüsü'ne saldıranlar aynı kişilerdir. Bu kişiler emek hareketi içinde teşhir olmuşlardır ve tecrit olmaları da yakındır.

Türk-İş topluluğu, kültür ve geleneğine uymayan hukuk dışı, demokrasi dışı ve sendikal disipline aykırı faaliyetlere karşı duyarlılığını korumalı, disiplinini ve demokratik tavrını kaybetmemelidir. Sendikalarımız yönetim kurulu kararları olmadan şubeleri veya üyeleri tarafından Türk-İş tüzel kişiliğini yıpratmaya yönelik provokatif eylemlere imkan vermemeli, asıl amaçlarını gizleyerek işçilere destek veriyor gibi görünen gruplara karşı duyarlılıklarını her zamankinden üst düzeye çıkarmalıdır.''

Genelgede, 26 Mayıs eylemine katkıda bulunan sendikalara ve üyelerine teşekkür edildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler