YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk-İş'ten Çelik'e jet yalanlama
Türk-İş'ten Çelik'e jet yalanlama
Türk-İş'ten Çelik'e jet yalanlama
12 Mart 2008 / 17:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş ile yaptıkları son değerlendirmede 5 ana konunun önlerine geldiğini belirterek, ''Hemen hemen 4'ünde anlaştık gibi" dedi. Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, bir gazetecinin, ''Sayın Başbakan sosyal güvenlikle ilgili, 'sendikalar yalan söylüyor' imasında bulundu. Siz de Sayın Başbakan ile aynı görüşte misiniz?'' sorusu üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın, ''yasayı okumadan konuşanları, yanlış bilgi verenleri'' yalancılıkla itham ettiğini belirten Çelik, Erdoğan'ın çizdiği çerçevedeki görüşlerine katıldığını ifade etti. Çelik, şunları kaydetti: ''Yasayı okumamışsanız, yasa konusunda sağlıklı bilgi sahibi değilseniz, elinize kalemi alıp rastgele hesaplar yapıyorsanız, milleti ve kamuoyunu bu kadar önemli bir yasayla ilgili yanlış bilgilendirme cüretini gösteriyorsanız, bu yalancılıktır. Bu, yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bildiğiniz bir şeyi hesabıyla, kitabıyla paylaşıyorsanız herhalde Sayın Başbakan bunlara bir şey söylemiyor.


Ortaya konulan bir yanlış var, yanlış yapan birileri var. Bu yanlış yapanları Sayın Başbakan teşhir ederken, birilerinin alınmasını ben anlamıyorum. Yanlış yapmıyorsanız, sizin alınmanıza gerek yok ki... Bu kadar önemli bir yasayı hesap bilmeden, kitap bilmeden, ucuz edebiyatlarla eleştirmeye, bilgisizlerin ve işin içinde olmayanların, işe ilgi duymayanların politik amaçlı yapmaya hakkı yok. Bunların içine sendikalar giriyor mu, girmiyor mu, bunu ben değerlendirmeye bile almak istemiyorum.''


-''SENDİKALARLA GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ''-


Sendikalarla görüşmelerinin devam edeceğini, bugün de bir araya gelme ihtimalleri bulunduğunu belirten Çelik, Türk-İş'le yaptıkları değerlendirmeye ilişkin şunları söyledi:


''Türk-İş ile yaptığımız son değerlendirmede 5 ana konu önümüze geldi. Bunun hemen hemen 4'ünde anlaştık gibi... Bir sorun yok. Bir konuyla ilgili ise psikolojik bir sorun var. Yani kademeli prim gün sayısıyla ilgili. Bence yasa iyi irdelenirse, prim gün sayısının ne anlam ifade ettiği çok daha iyi ortaya çıkar.''


Çelik, yasanın eksiğini, gediğini giderme konusunda birlikte çalışmaya her zaman hazır olduklarını vurgulayarak, alınganlık gösterenlerin haksız bağlantılar kurduklarını savundu.


-''KAMU ÇALIŞANI, 'İŞİ YAVAŞLATACAĞIZ' DİYOR...''-


Bakan Çelik, Emek Platformu'nun eylemlerine ilişkin bir soru üzerine, prime esas kazanç hemen hemen tümden değerlendirmeye alındığı için kamu çalışanlarının bir kaybının söz konusu olmadığını söyledi. Çelik, ''Kamu çalışanı 'yürüyeceğiz, işi yavaşlatacağız' diyor. Ne diye yavaşlatıyor, neyi öğrendik de neyin karşısına çıkıyor?'' diye konuştu.


Çelik, diğer sigortalılarla ilgili de bir kitapçık hazırlayarak, yasanın getirdiklerini anlaşılabilir bir şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. Kimsenin, bir başkasının aklını karıştırmaya hakkı olmadığını ifade eden Çelik, ''Bilmiyorsanız susarsınız, öğrenirsiniz. Çıkarsınız, konuşursunuz, biz de itibar ederiz, değer veririz ve ondan katkı da alırız'' dedi.


-''SENDİKALAR, BİZİM BİNDİĞİMİZ DALDIR''


Çelik, ''Sendikalara yönelik başlatılan denetimin Sosyal Güvenlik Yasası'yla bir ilgisi var mı?'' sorusu üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.


Sendikal hayatın güçlenmesi ve örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırma konusunda mücadele edeceklerini belirten Çelik, örgütlü toplumun, kayıt dışının en önemli çözümü olduğuna inandıklarını kaydetti. Çelik, şöyle konuştu:


''Sendikalar, bizim bindiğimiz daldır. Onların ortadan kalkması, onların zayıflaması, bizi memnun etmez, bizi üzer. Biz burada olduğumuz sürece güçlenmeleri konusunda adımlarımız atılmaya devam edecektir. Ama onlardan da yapılanlarla, edilenlerle ilgili ilişkileri kesmeyi değil, diyaloğu sürdürerek çözümün diyalogda olduğu anlayışını biraz daha öne çıkarmalarını talep ediyoruz.''


Türk-İş'ten Çelik'e jet yalanlama


Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'dan "Hemen hemen 5 maddenin 4'ünde anlaştık" açıklaması yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e jet yalanlama geldi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na ilişkin görüşme davetine karşı, önce uzmanların yapacağı çalışmanın beklenmesi gerektiğini söyledi.


Kumlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakan Çelik'in tasarı üzerinde değerlendirme yapmak üzere kendisini bugün görüşmeye davet ettiğini bildirdi.


Bakan Çelik'e, tasarı üzerinde uzmanların yapacağı çalışmanın sonuçlarını görmeden görüşmenin bir anlam taşımayacağını ilettiğini belirten Kumlu, şöyle konuştu:


''Sayın Bakana, tasarı üzerinde değerlendirme yapabilmemiz için uzmanların çalışmasının belli bir noktaya gelmesi gerektiğini söyledim. Bu çalışma ortaya çıkarsa bir araya gelmemizin anlamlı olacağını ilettim. Türk-İş olarak artık kendi başımıza karar vermemiz de mümkün değildir. Öneriler, bize bir metin halinde sunulursa bunu Emek Platformu'yla da değerlendirip, görüşlerimizi kendilerine aktarabileceğimizi bildirdim.''


Kumlu, Bakan Çelik'in söylediği gibi henüz bir anlaşmanın da söz konusu olmadığını belirtti.


-TİSK'İN AÇIKLAMASINA TEPKİ-


Öte yandan, Türk-İş'ten yapılan açıklamada, TİSK'in, Emek Platformu'nun yapacağı eylemlere ilişkin açıklamasına tepki gösterildi.


Açıklamada, sendikaların varlık sebebinin çalışanların, sosyal, ekonomik hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi olduğu vurgulandı.


Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın çalışanların kısa ve uzun vadeli menfaatlerini düzenleyen bir nitelik taşıdığına işaret edilen açıklamada, sosyal güvenlikteki kazanılmış hakların, çalışanların ve ölmeleri halinde kanuni temsilcilerinin haklarını kapsadığına dikkat çekildi.


Tasarının, ''kazanılmış hakları koruduğu'' iddiasının doğru olmadığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


''14 Ocak 2008 tarihinde uyarı niteliğinde önerilen 2 saatlik çalışmama hakkı Anayasa'dan ve kanunlardan doğan bir hakkın kullanımı niteliğindedir. Çünkü çalışma hak ve ödevi, kapsam olarak 'çalışmama hakkını' da içerir. Bu yönüyle bakıldığında uyarı niteliğindeki bu eylemin, 'genel grev' olarak değerlendirilmesi hukuki değildir.


Bizim mücadelemiz, çalışanlarımızın sosyal devlet çatısı altında 'mutlu ve huzurlu' olabilmesi mücadelesidir. Etinden et koparılır gibi her gün yeni bir hakkına göz dikilen çalışanların, verimli ve üretken olması beklenemez.


Açıkçası, TİSK'in, kazanılmış haklarını korumak için 2 saat süreyle 'çalışmama hakkını' kullanan çalışanların bu etkinliğini desteklemek yerine, 'kanuna aykırı' söylemiyle ihbar etmesi üzücüdür. TİSK'in, bu yanlıştan bir an evvel dönüp, çalışanların yanında yer alması bizleri sevindirecektir.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler