YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk işçiler Libya'ya dönüyor
Libya'da geçen yılın Ocak ayında başlayan ve Muammer Kaddafi'nin ölümüyle sonuçlanan "Arap Baharı"nın etkisiyle Libya'dan kaçan Türk işçiler ülkeye dönmeye başladı.
Türk işçiler Libya'ya dönüyor
15 Mayıs 2012 / 14:17 Güncelleme: 15 Mayıs 2012 / 14:25

Türkiye'nin Libya Büyükelçiliği Çalışma Müşavirliği'nden bir yetkili, iç savaştan önce Libya'da çalışan yaklaşık 22 bin Türk işçiden birçoğunun dönmeye başladığını ifade ederek, "Türk şirketleri de yavaş yavaş yeniden Libya'da iş yapmaya başlayacaklar" dedi.

Yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İç savaşın son bulmasıyla Libya'ya dönen işçiler oldu. Yemek ve altyapı işlerinde çalışan Türk işçiler, inşaat sektöründe de görev yapıyor. Uluslararası firmalarda büyük anlamda iş yok. Türk firmalar da Arap firmaların taşeronluğunu yapıyorlar."

Büyük firmaların işe başlaması için Libya hükümetinin finans desteğinin gerekliliğinin de altını çizen Büyükelçilik yetkilileri, "Libya halkı Türkleri çok seviyor ve öncelik tanıyor. Kendi vatandaşlarının bile finans sıkıntısı var. Dolayısıyla şu anda dışarıyla ilgilenemiyorlar. Ancak yeni seçilecek hükümetle birlikte çalışmalar hız kazanacak" diye konuştu.

Libya'daki Türk firmaları ağırlıklı olarak inşaat, altyapı ve petrol alanlarında çalışıyor.

Seçimlerden sonra, asayişin de sağlanmasıyla Libya'daki Türk işçi sayısının 25 bini geçeceği tahmin ediliyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler