YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk hukukunda bir ilk: 'peşin gözaltı' geliyor
Polisin yetkisi artırılıyor. Olay çıkarma potansiyeli olanlar, eylem öncesinde gözaltına alınacak ve 'önleme hapsi' uygulanacak
Türk hukukunda bir ilk: 'peşin gözaltı' geliyor
06 Ekim 2013 / 11:07 Güncelleme: 06 Ekim 2013 / 11:20

Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı, polisin yetkilerinin artırılması, polise mukavemet ve kamu malına verilen zarar ile cezası 2 yılın altında olanların da tutuklanmasının önünü açacak bir taslak hazırlıyor. Türkiye'de polisin hakim kararı olmadan gözaltına alma yetkisinin bulunmadığını hatırlatan İçişleri Bakanı Muammer Güler şunları söyledi: “Bazı ülkelerde 'Önleme hapsi' diye bir uygulama var.

Bir eylem yapılacaksa, bu eylem sırasında olay çıkarma potansiyeli olanlar 12 saat veya bir gün süreyle gözaltına alınıyor. Hakim kararı ile de bu uzatılabiliyor. Bizde böyle bir uygulama yok. Şimdi bir düzenleme ile önleme hapsi uygulamasını getirmek istiyoruz. Eylem öncesinde istihbarat raporlarına bakılacak.

Daha önce bir eyleme katılıp katılmadığına, bu eylemlerde herhangi bir olay çıkarıp çıkarmadığına bakılacak. O kişinin suç işleme veya olay çıkarma potansiyeli varsa eylem öncesi o kişi hakkında önleme hapsi cezası uygulanabilecek.” Güler, “Türk hukuk sisteminde eksiklik var. Ceza sınırı 2 yılın altında olanlarla ilgili bir tutuklama yapılamıyor. Adam yüz kere hırsızlık yapmış ama ceza sınırı sebebiyle tutuklanamıyor. Yeni düzenleme yapılacak. Suçun tekerrürü halinde tutuklama olsun istiyoruz” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler