YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk halkı bedelli istiyor
Türk halkı bedelli istiyor
22 Mayıs 2014 07:48
Geçtiğimiz haftalarda bedelli askerlik konusu ile ilgili araştırma yapan ORC firması konuyu detaylı olarak masaya yatırdı.

15-19 mayıs 2014 tarihleri arasında 30 büyükşehirde 6150 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen ankette Türk halkı bedelli askerliğe evet vicdani ret'e hayır dedi.

30 büyükşehirde 6150 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada halkın yüzde 60,5 'i bedelli askerliği destekledi. Araştırmaya katılanlar arasından yüzde 4,1 lik kesim ise vicdani Reddi desteklediğini belirtti.

Bedelli askerliği destekleyenlerin 'yaş kaç olmalı' sorusuna verdiği cevap da gençlerin beklentisi ile paralel olması dikkatlerden kaçmadı. Peki bedelli askerlik olmalı diyen yüzde 60,5 yaş sorusuna ne cevap verdi?

25+ yüzde 45,6 27+ yüzde 36,4 Yaş sınırı olmamalı yüzde 9,2 Fikir Belirtmeyen yüzde 8,8 

Konu ile ilgili ORC Araştırma Şirketinin Başkanı M.Murat Pösteki bey ;

Bedelli askerlikle ilgili yaptığımız kapsamlı kamuoyu araştırmaları neticesinde toplumun büyük bölümünün (yüzde 60,5) bedelli askerliğe destek verdiği sonucu çıkmıştır. En son çıkan bedelli askerlik, özellikle yaş sınırından dolayı toplumun beklentilerine cevap verememiştir.

En kısa zamanda daha geniş kitleyi kapsayacak şekilde,yaş ve ücretin makul seviyelere çekilerek yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi yapılması beklenmektedir.

Bedelli askerlik platformu yöneticisi Ali Deniz ile anket üzerine yaptığımız görüşmede, ülkemiz gençlerinin bedelli askerlik beklentisi çok yüksek bunu rakamlara ile ifade etmek gerekirse 25 yaş ve üstü 1.5 milyon kişi bedelli askerlik beklentisi içerisinde.

Bir önceki bedelli askerlik yasasına baktığımızda başarı oranı yüzde 16 dır. Bu durumda iki farklı şekilde katılımcı sayısını yorumlayabiliriz.

1) Başarı oranı yüzde 16 da kalırsa 240 bin kişi faydalanabilir.

2) Bedelli askerlik yasasının çıktığı 2011 yılında GBT uygulaması yoktu. belirleyici kriterlerden biri şuanda budur. GBT uygulaması nedeni ile başarı oranının en az yüzde 27 olacağını düşünüyorum. Bu da faydalanan kişi sayısının 400 binin üzeri olması demektir.

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler