YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk gazetecilere 4 kontenjan
Almanya'daki NSU davası için yeni akreditasyon sistemi oluşturuldu. Davaya izleyecek basın kuruluşları 3 gruba ayrılarak 29 Nisan'da kurayla belirlenecek.
Türk gazetecilere 4 kontenjan
19 Nisan 2013 / 13:50 Güncelleme: 19 Nisan 2013 / 14:01

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) hücresi hakkında Münih Eyalet Mahkemesi'nde görülecek davayı izleyecek basın kuruluşları 29 Nisan'daki kurayla belirlenecek. Türk basını için 4 kontenjan ayrıldı.

Münih Eyalet Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, 6 Mayıs'ta başlaması öngörülen dava için daha önceki akreditasyon sisteminin tümüyle iptal edildiği, yeni başvuruların bugün TSİ 13.00'te başlayacağı duyuruldu.

Açıklamaya göre, yeni akreditasyonlar 3 grupta yapılacak. Birinci grupta, yerli ve yabancı ajanslar için 5; ikinci grupta, yurtdışında Almanca yayın yapanlar ve yabancı basın için 10 kontenjan ayrıldı. İkinci gruptaki 10 kontenjanın 4'ü Türk basınına, birer tanesi İran ve Yunan gazetelerine tahsis edildi. Üçüncü grup ise, 35 kontenjan verilen, Almanya içinde Almanca yayın yapan kuruluşlardan oluşacak.

Akreditasyon sürecinin salı günü yerel saatle 00.00'da sona ereceği, kuraların ise 29 Nisan'da noter huzurunda çekileceği bildirildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler