YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Gazeteci için hükümetten ilk tepki
ABD'denin Ferguson semtindeki olayları inceleyen ve darp edilerek gözaltına alınan AA Muhabiri Bilgin Şaşmaz beş saat sorgusuz sualsiz tutuldu. Bu olaya hükümetten ilk tepki geldi.
Türk Gazeteci için hükümetten ilk tepki
20 Ağustos 2014 / 18:48 Güncelleme: 20 Ağustos 2014 / 22:51

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, AA muhabirinin ABD'nin Ferguson semtinde polis tarafından darp edilmesi ve gözaltına alınması hakkında, "AA muhabirinin ABD'de maruz kaldığı muamele kabul edilebilir değil. ABD makamlarından daha duyarlı bir şekilde davranmalarını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bilgiç, AA Muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın ABD'nin St. Louis kentinin Ferguson semtindeki olayları görüntülerken ABD polisi tarafından darp edilmesi ve 5 saat gözaltında tutulmasına ilişkin soruya verdiği cevapta, "basın özgürlüğünün en temel şartlarından birinin, habercilerin görevlerini engelsiz bir şekilde yapmaları" olduğunu belirtti.

Aksi bir durumda özgür bir basından bahsedilemeyeceğini vurgulayan Bilgiç, "AA muhabirinin ABD'de maruz kaldığı muamelenin kabul edilebilir değil. ABD makamlarından daha duyarlı bir şekilde davranmalarını bekliyoruz" dedi.

ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesi sonrası olayların patlak verdiği St. Louis kentinin Ferguson mahallesi yakınlarında göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, polisin sert müdahalesine maruz kalmıştı. Şaşmaz, polis tarafından önce ölümle tehdit edilip, yüzüne ve sırtına bastırılarak kelepçe takılmıştı. AA muhabiri Şaşmaz, 5 saat hücrede tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

 

AA

Özgürlük maskesi
 // selahaddin Cengiz
Ey özgürlük maskesi adı altında gezi eylemlerinde gazeteci kılığında ülkeme gelip ajanlık yapan ve ortalığı karıştıran ABD! ' Muhakkak ki Allah zalimleri sevmez'...
21 Ağustos 2014 Perşembe 10:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler