YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk dünyasından ortak askeri birlik
Türk dünyasından ortak askeri birlik
28 Ocak 2013 23:19
Türkiye'nin da aralarında bulunduğu 4 ülkenin katılımıyla Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı kuruldu.

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın katılımlarıyla TAKM'nin 25 Ocak'ta Bakü'de, kurularak faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Açıklamada, katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngören TAKM'nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı belirtilerek, sadece barışa hizmet etmeyi ve vatandaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği kaydedildi.

Bütün üyelerin oy birliği ile ilk dönem başkanlığı ve teşkilatın daimi sekretaryalığı görevinin Türkiye'ye verildiği belirtilen açıklamada, ilk dönem başkanlığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar yürütecek olan Türkiye'nin, Kırgızistan'a devredeceği ifade edildi.

Üyeler arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe değişimini amaçlayan ve bölgedeki bütün ülkelere açık teşkilatın ismini, kurucu üye ülkelerin baş harflerinden alan ''TAKM''ın, sembolü ise ''at'' olarak belirlendi.

AA

15:41
 // srht brn
Osmanlı devletinin yıkımının biz alemi islam ve türk birliğinin bozulmasına sebeb oldu. Tekrar birlik olmak için bir yandan iran islam birliğini kurmak istiyor, bir yandan da türk devletleri bir olmak istiyor. Bence her fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Allah muvaffak eylesin. Amin....
29 Ocak 2013 15:41
Devamlılık şart
 // Entrika
Bu tip gelişmeler dünya üzerinde kutuplaşmalara yol açıyor gibi görünsede,devamlıklık olması durumunda eminim bu iş birliğinin sadece askeri alanla sınırlı kalmayıp siyasiyi boyutada geçecektir ve bu durum AB den daha kuvvetli bir birliğin oluşumunu sağlayacaktır.Ve bu toplumlara gerek kültürel gerekse sosyal alanlarda daha barış olduğumuzdan bu birliktelikten daha enerjik bir güç oluşacaktır.
...
28 Ocak 2013 23:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler