YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk çocukları için düğmeye basıldı
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yurt dışındaki Türkler için düğmeye basıldığını söyledi.
Türk çocukları için düğmeye basıldı
13 Mart 2013 / 21:15 Güncelleme: 13 Mart 2013 / 21:17

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Yurt dışında aile müşavirleri, aile ve sosyal politikalar müşavirlikleri, ataşelikleri oluşturacağız ve her ülkede bir müşavirimiz, konsoloslukların olduğu yerde ataşelerimiz olacak. Onlar, ailelerin karşılaştıkları sorunlar olduğu zaman hem ailelerle ilgili hem sosyal konularla ilgili yardımcı olacaklar. Ailelerimizin, her bir insanımızın yanında olacaklar'' dedi.

Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca yurt dışında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına yönelik düzenlenen eğitim programında, birlik ve beraberliğin önemine değindi.

Sorunlar karşısında yek vücut olmak gerektiğini vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:

''Sorunları birlikte omuzlarsak STK'lar olarak, Türk toplumu olarak beraber mücadele edersek, falan ilin insanları ayrı, falan düşüncenin, ideolojinin insanları ayrı, falanınki ayrı, falan inanıştan ayrı, falan ayrı, ayrı ayrı herkes yol alırsa kimse doğru dürüst bir netice alamaz. Bu sorunlarla bizim dedelerimiz uğraştı, babalarımız uğraştı, şimdi biz uğraşıyoruz, sizler uğraşıyorsunuz. Bitti mi  Bitmedi. Eğer birlikte çalışılmazsa bu sorunlar sizin torunlarınız döneminde de devam eder. Birlikte çalışırsanız, beraber olursanız aşamayacağınız sorun yoktur. Onun için birlikte çalışmak, onun için beraber olmak, birlikte çalışmak, birlikte adım atmak son derece önemli. Yaşadığınız ülkelerin siyasetinde etkin olmak son derece önemli. Eğer pek çok sorunları aşmak istiyorsak bu noktada gayret etmek lazım.''

Bulunulan ülkelerin vatandaşlarıyla ortak STK'lar kurmanın önemine işaret eden Bozdağ, ayrıca başka ülkelerden gelenlerle de işbirliği içinde STK'ların çalışabileceğini bildirdi.

Bozdağ, ortak sorunlara karşı ortak mücadele yapmak gerektiğini dile getirerek Bozdağ, şunları söyledi:

''Türkiye'yi kurtarmaktan artık yurt dışındaki STK'ların vazgeçmesi lazım. 'Türkiye'yi kurtaralım' derken oğlunuz, kızınız kucağınızdan gidiyor. Ona dikkat edin. Bizim artık orada yaşayan neslimizi, orada yaşayan geleceğimizi, kişiliğiyle kimliğiyle kültürüyle diniyle dini değerleriyle var etmek ve yaşadığı toplumda huzurlu ve mutlu olmasını sağlamak gibi bir mecburiyetimiz var. Bu, hepimizden çok siz değerli STK'lara ve değerli STK temsilcilerine düşüyor. Onun için de diyorum ki artık oradaki geleceğinizi korumak için, çocuklarımızın Avrupa'daki, dünyanın başka ülkelerindeki çocuklarımızın geleceğini kurtarmak için birlikte olmamız lazım, birlikte çalışmamız lazım, sorunlara karşı ortak mücadele etmemiz lazım. Türkiye'deki siyasal yapılara göre, Türkiye'deki ideolojik yapılara göre, ayrım gayrım hadisesine artık son verme vakti gelmişte çoktan geçiyor.''

Bozdağ, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yurt dışında Türkiye'yi protesto ettiğini belirterek, ''Orada yaşadığınız sorunlarla böyle mücadele etseniz, Türkiye'nin hükümetine karşı, Türkiye'nin temsilcilerine karşı, Türkiye devletinden gelenlere karşı sesinizi gür yükseltiğinizin onda biri kadar yaşadığınız toplumda haksızlık yapan siyasi yapılara, başka yapılara karşı sesinizi yükseltseniz eminim pek çok sorunu aşmış olurlar'' dedi.

''Bakanıyla başbakanıyla cumhurbaşkanıyla yurt dışına gurur duyma bilincini de biz beraber yerleştireceğiz. Çünkü oraya gelen herkes sonuçta bu milleti, bu milleti temsil ediyor'' diyen Bozdağ, bundan sonraki süreçte dönüşümlerine destek verecekleri STK'ların birbirleriyle rekabeti bırakmalarını istedi.


-''Türkiye Cumhuriyeti Devleti STK'ların hizmetinde''-


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın, Yunus Emre Vakfı'nın, TİKA'nın, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her konuda STK'ların emrinde olduğunu belirten Bozdağ, ''Türkiye CUmhuriyeti Devleti'ni kim temsil ediyorsa hepsi sizin hizmetinizdedir. Her zaman öyle olacaktır. Bizim bütün derdimiz, vatandaşımızın her bulunduğu ortamda başının dik olmasıdır, onurlu ve gururlu bir hayat yaşaması ve bunun mücadelesini dik bir şekilde her alanda yapmasıdır'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yurt dışında yaşayan Türklere yönelik yeni bir adım daha attıklarını ifade ederek, ''Bakanlar Kurulu'nda konuşuldu, Başbakanımız talimatını verdi. Yurt dışında aile müşavirleri, aile ve sosyal politikalar müşavirlikleri, ataşelikleri oluşturacağız ve her ülkede bir müşavirimiz, konsoloslukların olduğu yerde ataşelerimiz olacak. Onlar, ailelerin karşılaştıkları sorunlar olduğu zaman hem ailelerle ilgili hem sosyal konularla ilgili yardımcı olacaklar. Ailelerimizin, her bir insanımızın yanında olacaklar'' ifadesini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in bu konudaki kanunun çalışmasını başlattığına değinen Bozdağ, bunun önemli bir adım olduğunu bildirdi.

Bozdağ, pek çok konuda çalışmalar yaptıklarına dikkati çekerek, yurt dışında yaşayan vatandaşların her alanda daha iyi olmasını arzu ettiklerini söyledi.

''Nerede bir Türk varsa, nerede bir akrabamız varsa, nerede bir gönüldaşımız varsa Türkiye her daim oradadır'' diyen Bozdağ, artık güçlü, bu güce yaraşır işler yapan bir Türkiye'nin bulunduğunu vurguladı.


-Yurt dışında siyaset-


''Size sövenlere oy verirseniz size kimse kıymet vermez. Onun için size değer veren partilere oy verin. Bulunduğunuz ülkelerde sizin haklarınıza, hukukunuza sahip çıkanlara siz de sahip çıkın'' ifadesini kullanan  Bozdağ, onurlu bir insan olarak eşit katılımı savunananların desteklenmesinin yararlı olduğunu düşündüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sahip olunan şartları daha iyiye götürmek isteyen, ayrımcılıklara karşı mücadele edenlerle beraber olunmasını da tavsiye etti.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler