YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk cinayetlerinde derin devlet izi
Almanya’da aşırı sağcılar tarafından öldürülen 8 Türk ve 1 Yunan cinayetinin arkasından bakın kim çıktı?
Türk cinayetlerinde derin devlet izi
16 Kasım 2011 / 07:41 Güncelleme: 16 Kasım 2011 / 07:43

Almanya’da Türk göçmenleri hedef alan cinayetlerin arkasında aşırı sağcı bir terör hücresinin yanı sıra Anayasayı Koruma Dairesi’nin olduğu ortaya çıktı. Alman ve dünya basınının gündemine oturan skandala yeni bir boyut kazandıran Bild Gazetesi oldu. Bild, anayasayı koruma dairelerinin muhbir olarak görevlendirdiği aşırı sağcıların, Nazi terör gruplarının kurulmasını sağladığını ve 2000 yılından beri Türkler’e yönelik işlenen cinayetlerin altısında Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi’nin bir muhbirinin olay yerlerinin yakınında bulunduğunu iddia etti.

6 CİNAYETE DE TANIKLIK ETTİ

Haberde, Neo Naziler’in Halit Yozgat’ı (21) Kassel kentinde öldürdüğünde, internet kafede 6 kişinin bulunduğunu ama sadece 5’inin hemen ifade verdiği kaydedildi. Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi’nin muhbir olarak görevlendirdiği kişinin ise internet kafede bulunmasına rağmen, cinayetten ancak 10 gün sonra polise ifade verdiği ve cinayetten haberi olmadığını söylediği belirtildi. Bild’e göre, bu kişi işlenen dokuz cinayetten altısında olay yerinin yakınlarında bulundu. Bu kişinin muhbir olarak çalıştığının ortaya çıkmasından sonra cinayetlerin de sona erdiğine işaret edilen haberde, muhbirin evinde silah bulunmasına rağmen polise verdiği ifadeden sonra serbest bırakıldığı kaydedildi.

Hücre evini ateşe vermişti

2000-2006 yılları arasında 8 Türk ve 1 Yunan’ı, 2007 yılında da bir Alman kadın polisi öldürdüğü belirtilen grup, bir dizi esrarengiz olayın ardından Federal Başsavcılık tarafından ortaya çıkarıldı. Grubun iki üyesi bir karavanda ölü bulunurken, delilleri ortadan kaldırmak için hücre evini ateşe veren Beate Z’nin (36) polisteki sorgusu sürüyor. Polis hücre evinde delil aramaya devam ediyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler