YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Büyükelçiliği'ne bombalı saldırı
Türk Büyükelçiliği'ne bombalı saldırı
27 Temmuz 2013 23:35
Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği ek binasına bombalı saldırı düzenlendi. Olayda 2 polis yaralandı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek binaya yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırının ardından çatışma çıktı. Olayda 3 intihar bombacısı öldü, 2 polis de yaralandı.Öte yandan, yaralananlar için Türkiye’den ambulans uçak kaldırıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Mogadişu Büyükelçiliğimiz ek binasına bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında Büyükelçiliğimiz ek binasını korumakla görevli Özel Harekat polis memurlarımızdan biri maalesef yapılan tüm tıbbi çabalara rağmen hayatını kaybetmiş, birisi ağır olmak üzere üçü yaralanmıştır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: 1 şehit, 3 yaralı var"

Bakanlık, Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliğine yönelik saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "27 Temmuz 2013 tarihinde Mogadişu Büyükelçiliğimiz ek binasına bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında Büyükelçiliğimiz ek binasını korumakla görevli Özel Harekat polis memurlarımızdan biri maalesef yapılan tüm tıbbi çabalara rağmen hayatını kaybetmiş, birisi ağır olmak üzere üçü yaralanmıştır. Yaralı memurlarımızın ilk tedavileri Mogadişu’daki Türk doktorları tarafından yapılmıştır. Yaralılarımız ambulans uçakla ülkemize getirilecektir. Türkiye, Büyükelçiliğimiz çalışanlarını hedef alan bu alçakça saldırıyı en güçlü şekilde lanetlemektedir. Saldırıda şehit olan polis memurumuzun ailesi, yakınları ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyor, yaralanan görevlilerimize acil şifa temenni ediyoruz. Mogadişu Büyükelçiliğimize karşı yapılan bu hain saldırının faillerinin süratle yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını beklemekteyiz. Ülkemiz, kardeş Somali halkının yanında yer almaya ve Somali halkına yardım etmeye devam edecektir" denildi.

Şehit ateşi Amasya-Erbaa'ya düştü

Amasya Valisi A. Celil Öz, şehit aileleri ve gazilere bir restoranda verdiği iftar yemeğinde şehit haberini paylaştı. Vali Öz, “Somali’de koruma görevindeki bir polisimiz orada şehit oldu. Bizim evladımız. Bu görevler devam ettiği sürece ülkemizde, dışarıda şehitlerimiz de olacak, gazilerimiz de ama bu memlekete sahip çıkacağız. Hatta dünyadaki bütün Müslümanların, bütün insanların barış, huzur içinde yaşaması için mücadele edeceğiz. Şehidimize ve şehitlerimize tekrar rahmet diliyorum” dedi.

Öz, “1071’den bu yana bizim burada olmamızdan, Müslüman Türk milletinin bu coğrafyada olmasından rahatsız olanlar fırsat buldukça bizi içeriden, dışarıdan parçalamaya gayret etmişlerdir. Buna bütün aşamalarda bu millet geçit vermemiştir. Milli mücadelede yedi düvele karşı yine kahramanlık göstermiş ve bağımsız Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Son noktada terör belasını yine bu milletin başına bela etmişler. 30 yıla aşkın bir süredir maalesef terörle mücadelede canlarımızı kaybettik. Kanlarımızı döktük. İnşallah onunla da başa çıktık diyebilirim” diye konuştu.

Vali Öz, iftarın ardından beraberinde Garnizon Komutanı Tuğgeneral M. Haluk Yıldızdan ve Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt ile birlikte 18 yıllık polis memuru 3 çocuk babası 42 yaşındaki Yılmaz’ın 55 Evler Mahallesi’ndeki evini ziyaret edip, eşi Ümmiye Yılmaz’ın acısını paylaştı.

Somali’ye geçici görev için gittiği öğrenilen özel hareket polisi Yılmaz’ın baba ocağı Tokat’ın Erbaa ilçesinden de yakınlarının Amasya’ya geldiği öğrenildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler