YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk bayrağını indiren kişiden ilginç ifade: Bu bayrak hepimizin!
Diyarbakır’da Türk bayrağını gönderden indiren sanık Ömer M ilk duruşmasında ilginç ifadeler kullandı. Ömer M, "Bu hepimizin bayrağıdır. Şehitlerimizin kanıyla oluşan bir bayraktır. O an gözüm karardı" dedi.
Türk bayrağını indiren kişiden ilginç ifade: Bu bayrak hepimizin!
10 Şubat 2015 / 16:16 Güncelleme: 10 Şubat 2015 / 16:22

Diyarbakır'da askeri birliğe girerek tırmandığı direkte bulunan Türk bayrağını gönderden indirdiği iddiasıyla 26 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanık Ömer M ilk duruşmada, "Bu hepimizin bayrağıdır. Şehitlerimizin kanıyla oluşan bir bayraktır. O an gözüm karardı" dedi.

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde geçen yıl 7 Haziran günü PKK’nın yol kesme eylemlerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden Ramazan Baran’ın cenaze töreni ardından Diyarbakır’da adı ’Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı’ olarak değiştirilen 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı’ndaki bayrağı gönderden indiren Ömer M’nin yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına ’Askeri yasak bölgelere girme’, toplantı ve yürüyüşlere silahlı ve benzeri aletlerle katılma’, ’Silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ’Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’ suçlarından 26 yıla kadar hapis cezası istenen sanık Ömer M ve avukatı katıldı.

"Bayrağı atmadım elimden düştü"

Duruşmada söz hakkı verilen sanık Ömer M, Kürtçe savunma yapmak istediğini söyledi. Bunun üzerine duruşmaya tercüman bilirkişi çağrılarak yemin ettirildi. Daha sonra ifadesi alınan Ömer M terör örgütü üyesi olmadığını ifade ederek, direğe çıkarak bayrağı indirdiğini kabul etti.

Bayrağı yere atmadığını öne süren Ömer M, şu iddialarda bulundu:

"Yere inerken ayağım tele takıldı. Dengemi kaybederek yere düştüm. Demirin üzerindeydim. Ayağım çıplak olduğu için kaydım. Bu nedenle bayrak elimden düştü. Girdiğim yerin askeri bölge olduğunu, bu nedenle yasak bölge olduğunu bilmiyordum."

"Hepimizin bayrağı"

Bayrağı indirmesinin herhangi bir nedeni olmadığını savunan Mutlu, ifadesinde şöyle dedi: "Bu hepimizin bayrağıdır. Tümü şehitlerimizin kanıyla oluşan bir bayraktır. Sadece o an gözüm karardı ve ne yaptığımı bilmeden yaptım. Ölen Ramazan Baran’ın babasını görünce kendimi kaybettim. Ramazan’ın ailesini görünce dayanamayıp bayrak direğine çıktım, bayrağı indirdim.

Benim ne bayrakla, ne devletle, ne askerle bir alıp veremediğim yoktur. Ben gidip 15 ay devlete askerlik yaptım. Benim devlet ile hiç bir sorunum yoktur. Cenaze defnedildiği sırada ben de cenazeye katıldım. Zaten olay mezarlığa giderken gerçekleşti. Defini işlemi yapıldıktan sonra kardeşim askerden dönüyordu. Kardeşimi havaalanından alıp Lice’deki köyüme gittim."

"Bayrağı indirirken nöbet kulübesini görmedim" 

Olayı televizyonda gördüğünü belirten Ömer M, "Ben olduğumu biliyordum. Bu nedenle hiç bir yere kaçmadım ve saklanmadım. Köyde normal yaşantıma devam ettim. Bu olaydan kimseye söz etmedim. Bayrağı indiren kişinin ben olduğunu da kimse bilmiyordu. Taş atanların yüzünün kapalı olduğunu görünce ben de atletimle yüzümü kapattım. Yüzümü tanınmamak için değil, korktuğum için kapattım. Kimse bana, ’git o bayrağı oradan indir’ diye talimat vermedi. Ben tamamen kendi inİsiyatifimle indirdim.

Polisler beni yakaladığında elimde tütün tabakası vardı. Polisler bunun taş olduğunu kabul etmem konusunda beni zorladı. Ancak, ben kabul etmedim. Yürüyüşe katıldığımda elimde taş yoktu. Bayrağı indirdiğim yerde nöbet kulübesi görmedim. İndirdikten sonra nöbet kulübesi olduğunu fark ettim. O sırada kulübenin grup tarafından taşlandığını gördüm. Ayağım kaydığı için bayrak grubun üzerine düşünce bir daha bayrağın ne olduğunu görmedim."
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler