YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk askerinin o bölgeye gitme sebebi belli oldu
Bir tabur Türk askerinin Musul’un dibindeki Başika bölgesine neden gittiği belli oldu. Komandolar, IŞİD işgaliyle Tel Afer’den kaçan Türkmenleri eğitecek. Mehmetçiğin donatacağı binlerce Türkmen, memleketlerini terör örgütünün elinden kurtaracak.
Türk askerinin o bölgeye gitme sebebi belli oldu
06 Aralık 2015 / 11:02 Güncelleme: 06 Aralık 2015 / 11:09

Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki en önemli kentlerden Musul'un yakınına önceki gece bir tabur asker sevk etti. IŞİD terör örgütünün işgali altındaki Musul'a 12 kilometre uzaklıktaki Başika bölgesinde konuşlanan Türk askerine çok sayıda tank ve zırhlı araçlar da eşlik etti.

Türkiye’nin peşmergeye verdiği eğitim, DAEŞ ve PKK’yı kullanarak bölgede güç devşirmeye çalışan Moskova-Tahran-Şam-Bağdat ittifakının hesaplarını bozdu. Merkezi Irak yönetimi, Sincar’ın DAEŞ’ten alınmasını sağlayan eğitimden duyduğu rahatsızlığı, Musul üzerinden açık etti.

Irak'taki peşmerge güçlerine bir yılı aşkın süredir yoğun eğitimler veren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ta yeni bir üs kurması, bazı çevrelerde yığınla soru işaretine neden oldu. Mehmetçiğin Kuzey Irak'ta yıllardır zaten bulunan askeri üslerine yenisini neden eklediği sorusunun cevabını Yeni Şafak araştırdı. Alınan bilgiye göre Türk subayları Musul'un dibine, 'Tel Afer operasyonu' için yerleşti.

MUSUL'DAN ÖNCEKİ DURAK

Musul'u IŞİD'den kurtaracak en önemli operasyonun hazırlıkları sürerken Türkiye, öncelikle IŞİD işgaliyle Tel Afer'den uzaklaştırılan Türkmenleri eğitmeye karar verdi. Başika'da kurulacak eğitim üssünü 2017 yılının haziran ayına kadar kullanacak Mehmetçik, memleketlerini IŞİD'den geri almak isteyen Türkmenleri sıkı bir silahlı eğitime tabi tutacak. İki hafta önce IŞİD'in Suriye'ye geçişlerde kullandığı en kritik üs konumundaki Sincar'ın, TSK'nın silahlı eğitiminden geçen 2 bin 500 peşmergenin öncülüğünde geri alınmış olması bölgedeki Türkmenler için büyük moral kaynağı oldu. Zira, Musul'un işgal edildiği günün ertesinde IŞİD, 410 bin Türkmenin yaşadığı Tel Afer kasabasına girmiş ve ilçedeki Şii Türkmenleri katliamdan geçirmişti. Şimdi Türkiye hem Şii hem de Sünni Türkmenlerden oluşan ve Tel Afer operasyonunda kol kola mücadele edecek Türkmenleri Başika kampında eğitip donatacak.
 
Şİİ DE VAR SÜNNİ DE

IŞİD, Tel Afer kasabasına girdiğinde 210 Türkmen'i hunharca katletmiş ve görüntülerini sosyal medyadan paylaşmıştı. Türkiye, Tel Afer'in IŞİD kontrolüne geçmesiyle birlikte İran'ın Şii Türkmenlerden oluşan Aşti Şahabi isimli grupları içine almasından oldukça rahatsız olmuştu. Ankara, İran'ın bu girişimine 'Türkmenler arasında mezhepçilik ve ayrışmaya yolaçacağı' gerekçesiyle sıcak bakmamıştı. Ankara tıpkı Yezidilerde olduğu gibi Türkmenlerin de kendi ana yurtlarına geri dönmelerine olanak sağlayacak silahlı Türkmen grupların eğitimine destek verecek. Ankara, 2 bin 100 Türkmen'in mayıs ayına kadar Tel Afer operasyonu için hazırlanabileceğini öngörüyor.
Sayenizde özgüven kazandık

Irak'ın kuzeyindeki 4 ayrı bölgede Türk subaylarından eğitim alan peşmerge, 'özel kuvvetler' kalitesinden oldukça memnun...
 
Irak'ın Bamerni bölgesindeki askeri üs yıllardır TSK bünyesinde faaliyet gösteriyor.

TSK tarafından bir yılı aşkın süredir terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında Irak'ın kuzeyindeki 4 bölgede peşmerge güçlerine eğitim veriliyor. 'Meskun mahallerde muharebe', 'el yapımı patlayıcı', 'tanksavar', 'ağır makineli tüfek', 'havan', 'topçuluk', 'ileri gözetleyicilik' ve 'ilk yardım' gibi konularda Türk subaylarından eğitim alan peşmerge, gelinen noktadan oldukça memnun. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKBY Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir de Türkiye tarafından verilen eğitimler için şükran duyduklarını her fırsatta dile getiriyor.

DİĞERLERİNDEN DAHA İYİ

Peşmerge Bakanlığı Harekattan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral Karaman Kemal Ömer ve eğitim merkezinin komutanları da verilen kaliteli eğitimden memnun olduklarını belirtiyor. Peşmerge komutanları, eğitim verilen kışlalardaki yaşam koşulları çok kısıtlı olmasına rağmen, Türk subaylarının bu koşullar yüzünden hiç şikayet etmeden özveriyle çalıştıklarını dile getirerek, "Eğitimlerin kalitesi diğer ülkelerinkinden daha yüksek. Türkiye sayesinde peşmerge yüksek derecede özgüven kazandı" diyor.

SİNCAR'DA İŞE YARADI

Bugüne kadar aralarında üst düzey rütbeli personelin de bulunduğu 2 bin 500'den fazla peşmerge eğitim aldı, peşmerge güçlerine belirli seviyede malzeme, teçhizat ve bakım desteği sağlandı. Peşmerge Tümgenerali Kemal Ömer, Türk askerlerince verilen eğitimin 12 Kasım'da başlayan Sincar'ın IŞİD'den kurtarılması operasyonları sırasında çok büyük katkı sağladığını ifade etti. Ömer, özellikle şehir içi sokak çatışmaları eğitimi sayesinde Sincar'ın kurtarılması sırasında daha az zayiat verdiklerini ve bu eğitimi alan peşmerge birliklerinin operasyonun başarısında belirleyici rol oynadığını söyledi. Ömer, eğitimlerin sürmesini istiyor.

Aşıklar Evi'nde kalıcı görev

Başika bölgesine yapılan sevkiyatla Irak'taki Türk askeri varlığı büyük oranda artırıldı. Bir tabur asker şu an bölgede. Sayıları 1200'ü bulan askeri gücün Musul'da kalıcı olacağı belirtiliyor. IŞİD kontrolündeki Musul'a 12 kilometre uzaklıktaki Başika'da Mehmetçik, IŞİD'e yönelik muhtemel operasyonlara da katılabilecek. Bir yılı aşkın süredir peşmergenin eğitimi için bir birliğini bölgede bulunduran Türkiye'nin Başika'ya askeri üs adımı, eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun 4 Kasım'daki ziyaretinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani ile imzaladığı anlaşmaya dayanıyor.

BÖLGE GEÇİŞ NOKTASI

Musul'un 12 kilometre kuzeydoğusunda bulunan ve tarihi bir Asur yerleşimi olan Başika'nın ismi, Aramicede 'Bet' (ev) ve 'Aşika' (Aşıklar) sözcüklerinden oluşuyor ve Aşıklar Evi anlamına geliyor. Başika'da Yezidiler, Şabaklar, Süryaniler ve Müslüman Araplar yaşıyor. IŞİD, Başika'yı Haziran 2014'te ele geçirmiş, ardından peşmergenin ABD hava gücü destekli operasyonlarıyla bölge IŞİD'den geri alınmıştı. Musul'un IŞİD'den temizlenmesine yönelik operasyonlar, örgütün Suriye ve Irak'ı bağlayan lojistik ağına darbe vurulması açısından
büyük önem taşıyor.

İlk kez bu kadar derin

Musul'a, yani IŞİD'in kontrolündeki en önemli merkeze 12 km mesafede kurulan Başika üssünde Türkmenlerin yanısıra bir süredir eğitimleri süren Kürt peşmergeler ve hatta Musul'un en büyük ailesi olarak bilinen eski Musul Valisi Esil Nuceyfi'ye bağlı gruplar da donatılacak. Türkiye'nin ana stratejisi, 'büyük Musul operasyonu öncesinde Türkmenlerin anavatanları Tel Afer'e geri dönmesini sağlamak'. 1996'dan buyana Irak Kürt bölgesindeki 4 farklı yerde 18 km derinlikte görev yapan TSK, Başika'daki eğitim üssü ile birlikte 61 km derinlikte ilk kez varlık gösteriyor. Tel Afer'in alınması halinde son bir buçuk yıldır kendi vatanlarında mülteci durumuna düşen Iraklı Türkmenler evlerine dönecek. Tel Afer'e ilk etapta 157 bin Türkmen gelecek. Irak'ın Şii kentlerine kaçan Türkmenlerin dışında Türkiye, Dohuk ve Zaho'da da Türkmenler için çadır kentler kurmuştu.
 
Kuzey destekliyor

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Türkiye'nin Başika'ya IŞİD'e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde asker gönderdiğini duyurdu. Türkiye'nin geçen yıl peşmergeye eğitim vermek üzere Erbil'e bağlı Soran ve Süleymaniye'nin Kaleçuvalan bölgelerinde iki üs kurduğunu hatırlatan Dizayi, “Irak'ın diğer güçlerineeğitim vermek için de Musul bölgesinde de bir eğitim üssü kurmuştur. Bugünlerde görülen hareketlilik üssü daha aktifleştirmek amacı ile yapılmıştır” dedi.

Kürtçe - Arapça seferberliği

Amerika'nın Irak'ı işgal etmesi, bölgede yaşanan 'Arap baharı' ve son
4 yıldır Suriye'de hüküm süren iç savaş, Mehmetçiğin bu coğrafyaya ilişkin sorumluluğunu artırdı. Kriz bölgelerine ani müdahale ve anlık istihbarat için Mehmetçik, yabancı dil seferberliği başlattı.

Genelkurmay Başkanlığı bölgeye eğitim için gönderdiği personelinin Arapça ve Kürtçe bilmesine özen gösteriyor. Askeri alımlarda da Kürtçe ve Arapça bilen personele ağırlık verilirken, halen Arapça-
Kürtçe kurslarında öğrencilerin büyük çoğunluğu askerlerden oluşuyor. Bir süredir Kuzey Irak'taki peşmerge güçlerini eğiten Türk subayları da iyi derecede Kürtçe bilenler arasından seçildi. Arapça ve Kürtçe, Ortadoğu'daki istihbari faaliyetler için de önem kazanmış durumda. TSK dışında MİT ve Emniyet personeli arasında da Arapça ve Kürtçe bilenlerin oranı arttı.

Bağdat rahatsız

Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyon yürütecek grupları eğitmek için Musul yakınlarına kuracağı üs, Irak'taki Bağdat merkezi yönetimini rahatsız etti. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum ile Başbakan Haydar Abadi, gelişmeyi 'egemenlik hakkına saldırı' olarak değerlendirerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en kısa zamanda güçlerini bölgeden çekmesini istedi. Bu arada Türkiye'nin
Bağdat Büyükelçisi de konuya ilişkin Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

1500 Türkmen hazır
 
1996 yılından beri Irak'ın kuzeyindeki Kanimasi, Bativa, Bamerni, Dilmentepe gibi bölgelerde yerleşik durumdaki TSK, ilk kez kontrol alanının dışında daha uzak bir noktaya konuşlandı. TSK, Musul'un komşusu Dohuk yakınlarında aslında son bir yıl içinde peşmergenin yanısıra 1500 kadar da Türkmen'i de silahlı eğitime tabi tutmuştu. Ancak bu sayının yetersiz olduğu düşünülerek Başika'da yeni bir üs açılmasına karar verildi. Bölgedeki kaynaklar, Türkmenlere verilen ilk eğitimde 3'üncü döneme geçildiğine işaret ederek, “Her dönemde 500 Türkmen asker eğitime alındı. Askeri güç içerisinde yüzde 50'den fazla Türkmen olacak” ifadesini kullanıyor. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki üsleri PKK'nın faaliyetlerini izlemek amacıyla 1996'dan buyana bölgede faaliyet gösteriyor. TSK, buradaki askeri gücüyle PKK'nın hareketliliğini izliyor, istihbarat faaliyetleri yürütüyor. Metina bölgesindeki Bamerni üssüne tanklar mevzilere konuşlu durumda. Buradan PKK'nın varlık gösterdiği Duhok, Sersing, Gare, Metina bölgeleri kontrol altında tutuluyor.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler