YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk askerine büyük övgü
NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges'dan Türk askerine büyük övgü.
Türk askerine büyük övgü
06 Aralık 2012 / 13:17 Güncelleme: 06 Aralık 2012 / 13:29

NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges, NATO'nun askeri kanadındaki yeni yapılanmasının, sadece bütçe ve harcamalara yönelik alınmış bir tedbir olmadığını, bunun tasarruftan öte daha etkili ve istim üzerinde bir komuta kontrol merkezi oluşmasına yardımcı olacağını söyledi.

NATO'nun yeni yapılanması içerisinde İzmir'de yeni faaliyete başlayan Müttefik Kara Komutanlığı'nın komutasını üstlenen Korgeneral Hodges, yaptığı açıklamada, ''soğuk savaş'' döneminde kurulmuş olan NATO'nun, uluslararası sistemin hala en etkili örgütleri arasında yer aldığını belirtti.

 

-''Türkiye ittifaka her zaman önemli katkılar sağladı''-


Türkiye'nin, NATO'ya her zaman önemli katkılar sağlamış bir üye olduğunu belirten Hodges, Türk askerlerinin, özellikle Afganistan'da harika işlere imza attığını söyledi.

Hodges, Türkiye'nin, Afganistan'da NATO önderliğinde kurulmuş olan Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) içerisinde Başkent Kabil'in güvenliğinden sorumlu olduğunu ve sürecin sonunda kentin güvenliğinin artık Afgan güçlerice sağlanabilecek hale geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

''Bu, çok büyük başarıdır. Türkiye kritik rol oynadı. Türk askeri inanılmaz. Herkes onlara güveniyor, aynı zamanda çok disiplinliler. Bugüne kadar atandığım tüm NATO görevlerinde, her zaman yanımda Türk subaylarının ve görevlilerinin olmasını tercih ettim. Türk halkı, gerçekten gurur duymalı.''

Hodges, Afganistan'daki, ISAF misyonunun görev süresinin 2014 Ocak'ta dolacak olmasına ilişkin olarak ise NATO'nun Afganistan'a istikrar için bir şans verdiğini söyledi.

Afganistan'da, cesur, kendini adamış birçok Afgan tanıdığını dile getiren Hodges, Afganistan'ın geleceği için realist, ama aynı zamanda da iyimser olduğunu ifade etti.

ISAF misyonunun sona ermesinin NATO'nun Afganistan'dan ayrıldığı anlamına gelmediğini belirten Hodges, ''Sadece misyon değişiyor'' dedi.

Korgeneral Hodges, ''Arap baharı'' ve NATO arasında olası ilişkilere yönelik soruya karşılık ise Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesinin istikrarının ittifak için önem taşıdığını belirterek, bu konuda yapılan çalışmalardan haberdar olmadığını ancak bu tür bir gelişmenin kendisi için sürpriz olmayacağını sözlerine ekledi. aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler