YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turhan Çömez'de bulunan şok belge
Çömez'den çıkan Dink belgesi
Turhan Çömez'de bulunan şok belge
06 Ağustos 2009 / 18:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon firarisi eski AK Parti'li vekil Turhan Çömez'in bilgisayarında ele geçirilen Dink cinayetiyle ilgili belge...


3. iddianamede eski milletvekili Turan Çömez'in bilgisayarında ele geçirilen bir dosyada yer alan bilgilerde, Dink cinayetinin arkasındaki gücün, Veli Küçük, JİTEM ve bazı emniyet mensuplarının olduğu belirtiliyor.


Ergenekon davasının dün açıklanan 3. iddianamesinde öne çıkan ayrıntılardan biri de Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi hakkında ileri sürülen iddialar. İddianamenin 1015. sayfasında yer alan ve AK Parti eski milletvekili Turan Çömez'in bilgisayarında ele geçirildiği belirtilen bir dosyada, Dink cinayetinin arkasındaki gücün, Veli Küçük, JİTEM ve bazı emniyet mensuplarının olduğu belirtiliyor.


'OLUŞUMUN BAŞINDAKİLER'


Açıkça ismi yazılmayan ve 'Tetikçi' olarak belirtilen bir bölümde ise “Tetikçi polis ve askerlerce kahraman gibi karşılanmış, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü yeni cinayetler için yerinde bırakılmış ve baş aktör Veli Küçük'ün yanından dahi geçilmemiştir” deniliyor.


İngiltere'ye kaçarak tutuklanmaktan son anda kurtulan Turan Çömez'e ait bilgisayarda çıkan başka bir belge de 3. iddianamenin önemli başlıklarından birini oluşturdu. “Bu Oluşumun Başındakiler' başlığı altında toplanan listede yazılan isimler ile Ergenekon davasında yargılanan isimlerin aynı olması dikkat çekti.


İşte o listede isimleri geçenler


İddianamede bahsedilen oluşuma destek veren kuruluşların adlarının da bulunduğu Çömez'in bilgisayarında şu isimlere rastlandı: Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, ADD Genel Başkanı ve NATO eski Özel Harp Dairesi'nde başkanlık yapmış olan Fikri Karadağ, Özel Harekat Dairesi eski Başkanı İbrahim Şahin, Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Türk Metal-İş Sendikası'nın 32 yıllık Genel Başkanı Mustafa Özbek, MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılıç, emekli astsubay Mahmut Öztürk, emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk, Kemal Kerinçsiz, Türk Ortodoks Patrikhanesi'nden Sevgi Erenerol, eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Yalçın Küçük, Sedat Peker, Türkiye Kamu-Sen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Toplumsal Düşünce Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Vakfı ile bir çok emekli asker, bürokrat, siyasetçi, öğretim görevlileri ve iş adamları.


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler