YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turgut Özal'ın raporunda yeni skandal
Laboratuvar sonuçları kayıp, Özal aynı anda iki acil serviste görünüyor, ölmeden önce 'öldü' anonsu yapılıyor...
Turgut Özal'ın raporunda yeni skandal
15 Temmuz 2013 / 09:56 Güncelleme: 15 Temmuz 2013 / 10:00

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili Ankara TMK. 10. maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinin talimatıyla naaşından alınan numuneleri inceleyen Adli Tıp Kurumu'nun 21.11.2012'de hazırladığı raporda, Özal'ın ölümüne ilişkin Hacettepe Hastanesi'nde yapılan eksikliklere dikkat çekildi.

Rapora göre; Özal'ın ölümüne dair hastane kayıtlarının akıbeti belli değil. İhmal, eksiklik ve hatalar raporda şöyle özetlendi...

> Özal'a ilk müdahalenin intörn olarak ifade edilen tıp fakültesinin 5 ve 6.sınıf öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından yapıldığı tespit edilmiştir.

> Özal'ın vefat ettiği saat 14.30'da açıklanmasına rağmen alınan beyanlarda saat 11.15-11.30'da radyolarda ölüm haberinin duyulduğu ifade edilmiştir.

> Özal'ın Hacettepe Hastanesi büyük acil servisine getirildiği anda tespit edilen sağlık durumunda olan bir kişinin (tansiyon ve nabzın alınmaması, solunumunun olmaması vb.) Cumhurbaşkanı olması bir yana kim olursa olsun acil serviste bir saati aşkın süre bekletilmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu anlaşılmaktadır.

> İnceleme sırasında görevi başında vefat eden 1. Cumhurbaşkanı M. Kemal Atatürk ve 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in ölümüne müteakip yapılan tahnit işleminde, hangi müdahalelerin kullanıldığı ve kimler tarafından yapıldığına dair tutanak düzenlendiği görülmüştür. Özal'a ölü muayene ve otopsi işlemlerinin şüpheli ölümlerde ölen kişinin ailesinin istediğine bağlı olmadan yasa gereği yapılması gereken adli bir olgu olduğu da aşikardır.

> Özal'a ait kan örneklerinin laboratuvarda ne şekilde teslim alındığı, teslim alınan kan örneğinin hangi tetkiklerinin ne amaçla, ne zaman çalışıldığı ve ne tür sonuçlara ulaşıldığı, çıkan sonucun talep birime\doktora iletilip iletilmediği, iletilmiş ise de ne şekilde iletildiği, hasta dosyasında bulunmadığı anlaşılan ve laboratuar teknisyeni Hatice Güngör'ün beyanına göre yaklaşık 8 sayfa olduğu belirtilen sonuçların akıbetinin ne olduğunun tespit edilebilmesi eldeki bilgi ve belgeler ışığında mümkün olmamıştır.

Hastane süreci bilmece gibi

Özal'ın hangi hastanenin acil servisine hangi saat aralıklarında gittiği tam bir muamma.

Adli Tıp Kurumu'nun raporunda Turgut Özal'ın ölümüne dair hastane kayıtları çelişkili. Raporda bu durum şöyle vurgulanıyor: “Özal'ın Hacettepe Hastanesi büyük acil servisine giriş saatinin 11.15 olarak kayıtlı olduğu görülmüştür.

Söz konusu hasta dosyasında yer alan 17.4.1993 tarihli, el yazısı ile 'Turgut Özal' yazan kan gazı sonuç çıktısında ise saatin 10.50 olduğu tespit edilmiştir. Bilgisine başvurulan kişiler beyanlarında, aracın Köşk'ten GATA'ya hareket saatini 10.00 ila 11.00, Hacettepe Hastanesi'ne varışın 10.17 ila 11.15 aralığında farklı saatler olarak ifade edilmiştir.” Özal'a acil servislerde hangi sağlık görevlilerinin işlem yaptığı da tam bir bilmece. Evraklarda Özal'a müdahalede bulunan hiçbir sağlık görevlisinin ismi geçmiyor. Raporda bu konu için de, “Özal'a acil serviste yapılan ilk tıbbi müdahalelerde hangi işlemin kim ya da kimler tarafından yapıldığına dair kayıt olmadığından bu yöndeki beyanlarda tutarsızlık görülmektedir” denildi.

rapor-001.jpg

Türkiye Gazetesi

Etiketler:
Hala anlamadız mı ?
 // mehmet öztürk
Turgut özal' ın bilinçli bir şekilde öldürüldüğünü hala tartışan veya inkar eder var mı ki ? Yok rapor kayboldu yok müdahele edilmedi... Zaten bunları yapanlar hepsini düşünerek yaptılar(bugünleri de düşündüler) Bugün bu soruşturmanın açılacağını bile bile yaptılar ama hiç bi iz bırakmadan.Tabi o zamanın güvenlik şartlarıyla ancak o kadar korunabildi rahmetli. Bugün biraz daha zor bu şekilde şaibeli ölümler....
15 Temmuz 2013 Pazartesi 15:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler