YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turgut Özal'ın ölümü cinayet!
Türkiye Gazetesi'nden Melik Duvaklı'nın haberine göre, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünü soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, zanlıların sorgu tutanaklarında 'Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğü' tespitinde bulunduğu ortaya çıktı.
Turgut Özal'ın ölümü cinayet!
03 Nisan 2013 / 09:25 Güncelleme: 03 Nisan 2013 / 09:27

 Soruşturma kapsamında çok sayıda zanlının ifadesini alan savcılığın, " Türkiye'nin 8. CumhurbaşkanıTurgut Özal'ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucunu varılmıştır. Bu suçlama ile ilgili ifade veriniz?" diye sorgulandı. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, geçtiğimiz günlerde Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün 'şüpheli' sıfatıyla ifadesini aldı. İfade İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen talimatla alındı. Talimat kapsamında savcılığın hazırladığı sorular İstanbul'a gönderildi. Sorularda Turgut Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğü tespitine yer verilerek, şüphelilerin bu konudaki bildiklerini açıklaması istendi. İfade tutanağında şüpheli Ersöz için, "Soruşturma kapsamında 'Görevde bulunan Cumhurbaşkanına suikast ve Cumhurbaşkanını öldürmek' suçlarından şüpheli olarak ifadenize başvurulmak için burada bulunmaktasınız" denildi.

Özal'ın Köşk'te rahatsızlandığını, kendisine müdahale edecek doktorun bulunmadığının belirtildiği ifade tutanağında, "Merhum Cumhurbaşkanının belirtilen tarihte Cumhurbaşkanlığı Köşkünde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde merhum Cumhurbaşkanının organize bir şekilde işlenen cinayete kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı. Şüpheli sorgu tutanaklarında ölümün hemen ardından otopsi yapılmadığı için Özal'ın kesin ölüm sebebinin tespit edilemediği yönündeki Adli Tıp Raporu'na atıf yapıldı. Tutanaklarda aralarında Malatya Zirve Yayınevi davasında ifade veren İlker Çınar isimli şahsın da bulunduğu gizli tanıkların 'Özal'ın öldürüldüğüne' ilişkin anlatımlarına da yer verildi. Tanık beyanlarının ve dosyadaki belgelerin varlığına dikkat çeken savcılık, 'Ergenekon' şüphesine de dikkat çekti. Şüpheli Ersöz ise suçlamaları kabul etmedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler