YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turgut Özal'da 4 ayrı zehir çıktı
Turgut Özal'da 4 ayrı zehir çıktı
24 Kasım 2012 10:44
Ölümü şüpheli bulunarak mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın bedeninden alınan örneklerde dört ayrı zehirli madde tespit edildiği bildirildi.

Zaman Gazetesi'nin özel haberine göre, Adli Tıp'ın Turgut Özal 'ın naaşı üzerinde yapılan incelemede dışarıdan verildiği kesin olan dört zehirli madde tespit ettiği belirtiliyor.

Bunlar içinde, çok zehirli ve inatçı bir böcek öldürücü olan, 1980 yılında Türkiye'de yasaklanan DDT (dikloro difenol trikloroethan) zehir maddesinin vücuda alındıktan sonra karaciğerde parçalanması sonucu oluştuğu bilinen DDE ilk sırada yer aldı. Doğada ve insan vücudunda yok olmayan bu zehrin, Özal'ın naaşında normal sınırdan 10 kat fazlası tespit edildi.

İkinci sırada ise seramik, pil ve akü sanayiinde kullanılan kanserojen ve toksik bir ağır metal olan Kadmiyum (Cd) bulunuyor. Adlî Tıp'ın yaptığı incelemelerde ilk iki madde naaşta yüksek miktarda çıkarken dışarıdan verilen, öldürücü etkiye sahip ‘Amerikyum' ve ‘Polonyum' adlı iki ayrı radyoaktif madde de tespit edildi.

Haberde, Adli Tıp'taki incelemede, Özal'ın vücudunun uzun vadede radyoaktif maddelerle hasara uğratıldığı ve sonra da böcek ilacı ile ani ölümünün gerçekleştiği üzerinde durulduğu belirtildi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler