YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Turgut Özal’a suikast oldu ne oldu. Bir de Erdoğa
“Turgut Özal’a suikast oldu ne oldu. Bir de Erdoğa
“Turgut Özal’a suikast oldu ne oldu. Bir de Erdoğa
01 Kasım 2008 / 09:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İfadeleriyle Ergenekon’un çözülmesinde önemli rol oynayan Tuncay Güney örgütün Başbakan Erdoğan’a suikast planladığını ancak 1 numaranın karşı çıkması üzerine planın ertelendiğini söyledi.

Terör örgütü Ergenekon’un ismini ilk gündeme getiren kişi olarak bilinen Tuncay Güney, Ergenekon’un Başbakan Tayyip Erdoğan’a suikast planladığını ama örgütün 1 numarasının bunu engellediğini iddia etti. Bir numara şu anda aktif halde değil...’ diyen Güney, ‘Ergenekon’un sonu ne olacak?’ sorusuna ise şöyle cevap verdi: Susurluk Ergenekon’un büyüğüydü. Bir şey çıkmadı. Siz Susurluk’tan bir şey çıkaramadıysanız, buradan da bir şey çıkmaz’

Kanal D’de yayınlanan Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32.gün programında gazeteciler Şamil Tayyar, Rıdvan Akar, Saygı Öztürk, Şaban Arslan ve Hüseyin Karanlık’ın sorularını yanıtlayan Güney, Ergenekon’a ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

PERİNÇEK PLANLADI

Doğu Perinçek’in 1996 yılından beri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘üzerine çalıştığını’ belirteren Güney, ‘7 yıl önce Veli Paşa ve Doğu Bey’e 5 yılınız var dedim, 2 yıl rötar yaptı’ dedi. Güney, sorular üzerine şu yanıtları verdi: ‘O dönem Recep Tayyip İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıydı. Doğu Bey bir tez getirdi. Refah Partisi’nden yenilikçilerin ayrılacaklarını ve bir parti kuracaklarını söyledi. Bunu bir rahatsızlık olarak görüyordu. Doğu Bey’in 1996’dan beri Refah Partisi üzerinde bir çalışması vardı. Erdoğan’ın iktidara gelemeyeceklerini söyledi. Ve ‘bu ülkede Menderes’i astık ne oldu, Turgut Özal’a suikast oldu ne oldu. Bir de Erdoğan ölse ne olur’ dedi. Ama o zamanın bir numarası kabul etmedi.’

96’DAN BERİ ÇALIŞIYOR

Güney, Perinçek’in 1996’dan beri Erdoğan üzerinde çalıştığını vurgulayarak Ergenekon operasyonunun eksik kaldığını da ileri sürerek ‘Operasyonlarda alınanlar kamusal yönetim biriminin elemanlarıdır’ diye konuştu.

DÖNERSEM ÖLDÜRTÜLÜRÜM

‘Türkiye’ye beni getirmeleri demek, beni öldürtmeleri, davayı kapatmaları demektir’ diyen Güney ‘Ergenekon’un akademik planı henüz ortaya çıkmadı. Kapsamlı bir plan vardı. Devlet bırakın cezaevini kontrol etmeyi, sokağı kontrol edemiyor. Mahkemenin getirtmesi demek öldürtmek ve bu dosyayı kapatmak demektir’ dedi.

ERGENEKONCU KARŞISINDA ESAS DURUŞTA BİR PAŞA


Ergenekon terör örgütünün muvazzaf subaylara kadar uzandığının ortaya çıkmasının ardından Vakit Gazetesi ilginç bir fotoğraf yayımladı. Fotoğrafta şu an Şırnak Akçay 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanı olan Tuğgeneral Ferhat Özgen, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Kuvayı Milliye Derneği Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Ali Özoğlu’nu makamında ‘esas duruşta’ ağırlıyor. Fotoğrafın Özgen KKTC Türk Kuvvetleri Alay Komutanı olarak KKTC’de görev yaparken çekildiği belirtildi. Özoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında 2 bin motorsikletli milisle Kürtlere saldırı planları düzenlemek ve halkı iç savaşa sürükleme planı hazırladığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler