YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türban kararından sonra istifa ettim"
"Türban kararından sonra istifa ettim ama kabul etmediler" bu sözler Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can'a ait. Dün 32. Gün'de Birand ve Akar'ın sorularını yanıtlayan Osman Can'dan çarpıcı açıklamalar..
"Türban kararından sonra istifa ettim"
18 Haziran 2010 / 10:34 Güncelleme: 18 Haziran 2010 / 10:35

32.Gün programında Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar'ın bu haftaki konuğu Anayasa raportörü Osman Can'dı. Anayasanın bazı maddelerinin değişikliğinin iptal edilmesi durumunda bu maddelerin "yok hükmünde" sayılabileceğini belirten Can, Birand ve Akar'a çarpıcı açılamalarda bulundu.

Rıdvan Akar'ın, "Türban davasının da raportörüydünüz. Anayasa mahkemesinin kararından sonra neden karşı çıkmadınız ya da istifa etmediniz?" sorusu üzerine Can, "Olmayan bir yasağın kardırılması için olmayan bir madde ile Anayasa mahkemesi bu yasağı kaldırmaya çalışıyor. Daha da önemlisi yepyeni bir Anayasa yapma imkanı varken, bu anayasayı yapım imkanı bir baş örtüsü saçamalığına feda edildi. Ve ardından da mahkeme böyle bir karar verdi. Yani birbirini tetikliyen saçmalıklar zinciri. Ben bu karardan sonra istifamı sundum ama kabul edilmedi."diye konuştu.

"Anayasa mahekemesi üyeleri Anayasal sınırlar içinde kalmalı."

Rıdvan Akar'ın, anayasa değişikliği önerisini iptal kararı alırlarsa yüce divanda yargılanmalı mı? sorusu üzerine Osman Can şöyle konuştu: "Ben böyle bir değer yargısı ortaya koymam. Yargılanmalıdır diyemem ama anayasayı ihlal etmemeleri gerekir derim, benim çok net ifadem o. Anayasa mahkemesi, anayasal sınırlar içinde kalmalı. Anayasa mehkemesi üyeleri anayasayı ihlal etmemeli."

"7-8 yıl sonra Anayasa Mahkemesinin yapısı değişebilir"

Mehmet Ali Birand'ın, " Anayasa mahkemesinin yapısı değişir mi?" sorusunu Osman Can şöyle cevapladı: "Cumhurbaşkanının atayacağı üyelerle 7-8 yıl sonra anayasa mahkemesinin yapısı değişebilir. Bugün tartıştığımız kişiler o zaman 'yargının bağımsızlığı' diye tepki gösterebilirler. Bu kişiler o zaman mağdur rolüne geçebilirler."

"Anayasa mahkemesi militarizmle bağını kesmelidir."

Osman Can konuşmasına şöyle devam etti: "Anayasa Mahkemesi aşağı yukarı bizim en fazla sorunlu olduğumuz bir paket, anayasa mahkemesi paketi. Ne oldu orada biz anayasa mahkemesinin millitarizmle bağlantısını çok ciddi bir şekilde koparılması gerektiğini söyledik

Birand: Böyle bir bağ var diyorsunuz?

Can: Var ve devam ediyor. Bu tabi niye devam ediyor? Şimdi politika konuşalım burda. Ankara'da ki cübbelileri, çok özür dilerim üniformalıları ikna etmeden zaten bu adımları çok fazla atamazsınız.

Birand: Ne demek biraz daha açasanız?

Can: Yani orada ki askerleri ikna edebiliyorsanız eğer en azından bu paketin kurtarabilme şansını artırıyorsunuz mesela. Ondan sonra yine orda ki hakimleri, üyeleri ya da genel anlamda yargıyı belli ölçülerde ikna edebiliyorsanız yine o paketin başarı şansını artırıyorsunuz demektir

(Vatan)

Vatanın hayırına soyunmuşlar azizlerdir.
 // ibrahim çelikoğlu
Türkiye'de eksik olan hukuktur.Herşeyin başıda hukuktur.Hukuk'u geliştirdiğimiz zaman ekenomi kalkınma,insan hakkı,ileri düzeyde teknik bilimadamları herşey yerini bulacak,güven artacak,terör değil
adını bile anmak mümkün olamıyacaktır.Sayın Can mücadelesini sürdürmeli ve vatandaşlarda vatandaşlık görevini yapmalı;Elinden tutmalıdır......
18 Haziran 2010 12:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler