YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunceli'nin Öymen'e tepkisi dinmiyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in ettiği laflar başına iş açtı. Öymen'in Meclis'teki demokratik açılım görüşmelerinde sarf ettiği sözlere Tuncelililerin tepkisi dinmiyor...
Tunceli'nin Öymen'e tepkisi dinmiyor
13 Kasım 2009 / 08:57 Güncelleme: 13 Kasım 2009 / 09:04

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Meclis'teki demokratik açılım görüşmelerinde sarf ettiği sözlere Tuncelililerin tepkisi dinmiyor.

Öymen, mevcut terörle mücadelenin devam etmesini savunurken buna, 1937'de kanlı şekilde bastırılan Dersim isyanını örnek göstermişti. Kıyaslamanın haksızlık olduğunu vurgulayan Tuncelililer, Öymen'i 'Hitler'e benzeten afişleri şehrin sokaklarına astı. Sivil toplum kuruluşları, belediye, rektörlük ve Alevî dernekleri ise CHP il binasına yürüme kararı aldı. Yürüyüş sonunda CHP binası önüne siyah çelenk bırakılacak. Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ, Öymen'in sözlerini talihsizlik olarak değerlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in TBMM Genel Kurulu'nda demokratik açılım görüşmelerinde sarf ettiği sözler Tunceli'yi ayağa kaldırdı. Öymen, "Şeyh Said isyanında analar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı?" diye sorarak, o dönemlerde yapılan kanlı müdahaleleri doğru bulduğunu ifade etmişti. Alevi camia ile Tunceli'de büyük tepki toplayan bu sözler üzerine sivil toplum kuruluşları, belediye, rektörlük ve Alevi dernekleri CHP'ye karşı eylem kararı aldı. Öymen'in sözleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da tepkisini çekti. Alınan bilgilere göre Baykal, Öymen'e "Dersim örneği hiç hoş olmadı. Vatandaşlar bu tür konularda çok duyarlı, bize ulaşıp tepkilerini aktardılar. Bir daha böyle söylemler istemiyorum." dedi. CHP'nin Doğu ve Güneydoğu kökenli yöneticileri de Öymen'i, açıklamaları nedeniyle sert bir dille eleştirdi.

CHP lideri Baykal, önceki akşam partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında TBMM'de demokratik açılım sürecine ilişkin ön görüşmeleri değerlendirdi. Onur Öymen'in sözleriyle ilgili olarak, "Bu tür değerlendirmeler, yanlış yorumlamaya müsaittir, CHP'nin izlediği barış ve kardeşlik politikalarına da zarar verir. Hassas konularda böyle sözlerin mantığı yok." eleştirisini getirdi. Toplantıda, Tunceli doğumlu Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer ve MYK Üyesi Sırrı Özbek'in de Öymen'i ifadeleri nedeniyle sert bir dille eleştirdikleri öğrenildi. Onur Öymen ise, "Ben Atatürk'ün terörle mücadele konusundaki kararlılığını vurgulamak için bu örnekleri verdim." diyerek kendini savundu. Baykal, bunun üzerine, "Geçmişi deşerek insanları rencide etmek uygun değildir. Bunları günümüzdeki gelişmelere uyarlayamayız. Hepimizin bu tür hassas konularda çok dikkatli konuşmamız gerekir." sözleriyle tepkisini sürdürdü.

Öymen'in sözlerine CHP'nin Tunceli teşkilatından da tepki geldi. CHP İl Başkanı Hüseyin Güneş, açıklamaların 'talihsiz' olduğunu belirtti. 1938'de yaşanan olayları, bugünkü terörle mücadele yöntemleriyle karşılaştırmanın yanlış olduğuna işaret eden Güneş, "Bu açıklamalar nedeniyle çok tepki aldık. Konuyu genel merkez yöneticileriyle yüz yüze konuşacağım." dedi. CHP Genel Merkezi'ne gün boyu Alevi kesiminden tepki mesajları geldi. Alevi sorunlarına ağırlık veren internet siteleri de Öymen'e tepki göstererek 'özür dilemesini' istedi. HABİB GÜLER, AYŞE TOSUN ANKARA, İSTANBUL

Özür dilemedi medyayı suçladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, yaşananlara rağmen sözlerinin arkasında durdu. "Sözlerimin hiçbir bölümünde farklı etnik, dinî ve mezhepsel kökenden gelen vatandaşlarımızı incitici bir ifade yer almamaktadır." diyerek, suçu medyaya attı. Konuşmasının bir bölümünün bazı köşe yazarları ve televizyon yorumcularınca amacından saptırılarak kamuoyunu yanıltıcı biçimde yorumlanmaya çalışıldığını ileri sürerek, özür dilemeyeceğini söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler