YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuncay Özkan: Abi eve geldiler; beni gözaltına ala
Tuncay Özkan: Abi eve geldiler; beni gözaltına ala
Tuncay Özkan: Abi eve geldiler; beni gözaltına ala
23 Eylül 2008 / 18:50 Güncelleme: 23 Eylül 2008 / 00:00

Hem Hürşit Tolon hem de Bugün gözaltına alınan Tuncay Özkan ilk onu aradı. Aranan bir CHP milletvekili.


Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Tuncay Özkan'ın telefonla aradığı CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, "Beni Hurşit Tolun arıyorsa, Tuncay Özkan gibi namusluluğu hiç tartışılmayacak bir gazeteci arıyorsa, bundan onur duyarım." dedi.


Şahin Mengü, eskiden beri Tuncay Özkan'ın avukatlığını yaptığını, Özkan ile avukatlık müvekkillik ilişkisinin 16 yıl öncesine dayandığını söyledi. Şu an milletvekili olduğu için fiili olarak avukatlık yapamadığını dile getiren Şahin Mengü, "Başına böyle bir şey gelince hemen beni aradı. 'Abi eve geldiler, evde arama yapıyorlar. Beni gözaltına alacaklar' dedi. Bunun üzerine büromuzun İstanbul'daki avukatını aradım. O saatte Tuncay'ın yanına gitmeye çalıştı. Evde halen arama devam ediyor. Ne aradılarsa artık bilemiyorum." diye konuştu.


Şahin Mengü, telefonla görüştüğü Tuncay Özkan'ın moralinin iyi durumda olduğunu ifade ederek, Özkan'ın bazı sağlık sorunları olduğunu, buna dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Hurşit Tolun'un sağlık sorunu olup olmadığının sorulması üzerine Mengü, "Hayır yok. Paşa aslan gibi maşallah" dedi.


Ergenekon zanlılarının aradığı ilk kişi olmanın nın kendisini rahatsız edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine Şahin Mengü, "Ben Hurşit Tolun gibi, bu ülkenin ordusuna şerefiyle hizmet etmiş insanların avukatlığını yapmaktan onur duyarım. Beni Hurşit Tolun arıyorsa, Tuncay Özkan gibi namusluluğu hiç tartışılmayacak bir gazeteci beni arıyorsa, bundan onur duyarım." şeklinde konuştu.


Fikrini söyleyen, düşüncesini açıklayan ve iktidarı eleştiren gazetecilerin, yazarların yaygın olarak gözaltına alınmasının, demokrasiyi tehlikeli boyutlara götürdüğünü savunan Mengü, "Bugün Tuncay'ın gözaltına alınmasından mutluluk duyan birçok gazeteci olduğuna inanıyorum. İsim bile sayarım. Ama yarın onlar da gözaltına alınmaya başladığında ben insan olarak aynı ızdırabı duyarım. Bu yaşananlara özellikle Türk basınının çok ciddi tepki vermesi lazım" şeklinde konuştu.


Mengü, Ergenekon soruşturmasının 18 aydır yürütüldüğünü, 18 ayda Tuncay Özkan'ın ne suç işlediğinin ortaya çıkarılamadığını belirterek, 18 ay sonra harekete geçilmesinin, bunun bir siyasi sindirme olduğunun göstergesi olduğunu öne sürdü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler