YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuncay Güney'e biçilen rol!
Tuncay Güney'e biçilen rol!
Tuncay Güney'e biçilen rol!
27 Kasım 2008 / 10:13 Güncelleme: 27 Kasım 2008 / 00:00


MAHİR KAYNAK: GÜNEY ARACI OLARAK KULLANILIYOR


Milli İstihbarat Teşlikatı (MİT) bünyesinde bir dönem görev yapan Mahir Kaynak, MİT'n Ergenekon davasının kilit ismi Tuncay Güney'in, "kayıtlı elaman değildir" açıklamasını değerlendirdi. Birilerinin davanın seyrini değiştirmek için Tuncay Güney'i aracı olarak kullandığı ileri süren Kaynak, "Güney şu anda Ergenekon davasını dinamitlemek için kullanılan bir kişi" dedi. Birilerinin Ergenekon davasını devlet organizasyonu haline getirmeye çalıştıklarını öne süren Kaynak "Mahkemeyi bütün bu etkilerden korumak gerekir" diye konuştu.


TUNCAY GÜNEY, ERGENEKON'A MİT ADINA GİRDİĞİNİ DOĞRULADI


Tuncay Güney, MİT'e çalıştığı haberiyle ilgili Sabah Gazetesi'nde yayınlanan haberlerle ilgili olarak konuştu. Güney, "MİT elemanı mısınız?" sorusuna "Konuşmak için biraz erken. Şu anda konuşup MİT ile karşı karşıya gelmek istemem" yanıtını verdi.


Güney, çalışmalarını MİT yasası gereği anlatmayı doğru bulmadığını söyledi. "MİT çok saygı duyduğum bir kurumdur" diyen Güney şunları söyledi: "Çalışmalarımla Türk demokrasisine katkı sağladığıma inanıyorum. Bu konuda herhangi bir teşekkür görmedim. Saygın bir karşılık görmedim. Bana alçakça saldırıyorlar. Türk halkı adına yaptığım çalışmalarımla Ergenekon'un mafyavari örgütlenmesi ortaya çıktı, ama taşlanan ben oluyorum."


MİT'TEN GÜNEY AÇIKLAMASI


MİT, bir yandan Güney'in "kayıtlı kaynak" olmadığını belirtirken diğer yandan Kontr-Terör'ün başındaki isim Eymür'ü işaret etti..


SABAH'ın manşetten duyurduğu "Kod adı İpek" başlıklı Tuncay Güney'in eski bir MİT elemanı olduğuna ilişkin belgeyle ilgili MİT Müsteşarlığı ilginç bir açıklama yaptı. Güney'in MİT'te Türkiye-İran masasında çalıştığı yönündeki haberden sonra MİT dün yaptığı açıklamada şöyle denildi: "Haberde yer alan belge teşkilatımıza aittir. Söz konusu belgenin dışarıya yansıtılması ile ilgili idari soruşturma açılmıştır. Tuncay Güney o dönem itibariyle şüpheli faaliyetlerinden dolayı dikkatimizi çeken ve üzerinde çalışma yapılan bir şahıstır. Bu bağlamda, Tuncay Güney kayıtlı bir haber kaynağımız değildir. Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997'de kuruluş şemasından çıkarılmıştır. Teşkilata yönelik asılsız iddiaları belirlenmiş senaryolara göre çeşitli dönemlerde ortaya atanların amacı kamuoyu tarafından bilinmektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı ile doğrudan veya dolaylı şekilde bağlantı kurulmasına çalışılan söz konusu yayınla ilgili yasal yollara başvurulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." MİT açıklamasıyla bir yandan Tuncay Güney'in "kayıtlı bir haber kaynağı" olmadığını duyurdu, bir yandan da belgenin üst kısmında yer alan "K/TERÖR MERKEZİ" ibaresine açıklık getirirken Mehmet Eymür'ü işaret etti. Açıklamada adı geçen Kontr- Terör dairesini Mehmet Eymür kurmuş ve başında bulunmuştu.


AÇIKLAMADAKİ KONTR-TERÖR


MİT açıklamasında kuruluş şemasından çıkarıldığı belirtilen Kontr-Terör Merkezi, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde MİT içinde kurulan operasyonel bir birim. Mehmet Eymür'ün başında bulunduğu bu birim dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal'a bağlı olarak çalışıyordu. Birim, Çiller'in isteğiyle PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik iki ayrı suikast girişimini organize etti. Kontr-Terör Merkezi, 1997'de tartışmalar nedeniyle lağvedildi. Eymür ise bir süre sonra MİT'ten ayrıldı.


SİTEDE "İRAN'A YAKIN" İDDİASI


Eymür'le ilgili sık sık haberler yayımlayan aykırıhaber.net internet sitesinde konuyla ilgili olarak, Tuncay Güney'in bir dönem İranlılara yakın olduğu, MİT'in bu yüzden kendisini dinleyip takip ettiği iddiasına yer verildi. Sitede, "Güney, İranlılar tarafından keşfedilip başından bir yığın seksüel macera ve oryantasyon geçip Türk istihbaratınca yakalanan adam değil miydi?" diye soruldu. Aynı yorumda "Haberdeki fotoğraflar gerçek miydi montaj mıydı? Hadi İran'dan Türkiye'ye gelen Güney'i istihbaratımız mimlemiş olsa ve kendi hesabına çalıştırsa, hele hele Veli Küçük'ün peşine taksa 1997 nere 2007 nere!" denildi. (Sabah)


Eski MİT'çi Eymür: Zokayı fena yemişsiniz

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler