YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuncay Güney 'firari şüpheli' olarak soruşturuluyo
Tuncay Güney 'firari şüpheli' olarak soruşturuluyo
Tuncay Güney 'firari şüpheli' olarak soruşturuluyo
04 Kasım 2008 / 08:13 Güncelleme: 04 Kasım 2008 / 00:00

Tuncay Güney hakkındaki soruşturmanın ‘firari şüpheli’ olarak devam ettiği ortaya çıktı. Ayrıca iddianamenin Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet’e atılan bombalarla ilgili bölümleri okundu, sanıkların itiraz etmediği görüldü.


Ergenekon terör örgütü davasının ilk duruşmasının yedinci oturumunda Cumhuriyet gazetesine atılan bombalar ve Danıştay saldırısıyla ilgili bölüm ve kaos ortamı oluşturarak askeri müdahaleye zemin hazırlamak için planlanan suikastlarla ilgili bölümler okundu. Daha önceki duruşmalarda sürekli itiraz eden sanıklar ve avukatlarının dünkü duruşmada sessiz kalmaları dikkat çekti. Tuncay Güney hakkında firari şüpheli olarak soruşturmanın sürdüğü ortaya çıktı.

ERTEKİN HASTANELİK

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu’nda yapılan duruşmaya, Hayrettin Ertekin dışındaki tutuklu 45 sanık ile Kemal Alemdaroğlu, Ali Yasak ve Güler Kömürcü Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 13 tutuksuz sanık geldi. Duruşmada, savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın, 443’üncü sayfadan itibaren iddianameyi dönüşümlü olarak okudu.

Sabahki bölümde Ergenekon davasındaki sanıkların Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarına ilişkin bağlantılarının iddia edildiği bölüm okundu. Daha önce iddianamedeki bazı bölümleri atlayarak okuyan savcıların bu bölümleri satır satır okuması dikkat çekti. Ergenekon’un kaos yaratarak askeri müdahaleye zemin hazırlamak için gerçekleştirdiği iddia edilen silahlı iki eylemiyle, Orhan Pamuk, Fehmi Koru, Ahmet Türk gibi isimlere yönelik suikast hazırlıkları anlatılırken sanık ve sanık avukatlarının itiraz etmemesi dikkat çekti.

SAVCI PEKGÜZEL AÇIKLADI

Ergenekon davasının yedinci oturumunda Doğu Perinçek ve Kemal Kerinçsiz Tuncay Güney’in duruşmaya getirilerek dinlenmesini talep ettiler. Bazı avukatlar ise Güney hakkında soruşturma olup olmadığını sordu. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ‘Tuncay Güney hakkındaki soruşturma firari şüpheli olarak devam etmekte’ dedi. Mahkeme Heyeti, Tuncay Güney’in konumunun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sorulmasına karar verdi. Heyet, Güney’in dinlenilip dinlenilmeyeceğine ve dinlenilme şekli konusunun gelecek celse düşünülmesine karar verildiğini açıkladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler