YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tümamiral Sağdıç'ın darbe iması dinlemeye takıldı
Tümamiral Sağdıç'ın darbe iması dinlemeye takıldı
Tümamiral Sağdıç'ın darbe iması dinlemeye takıldı
10 Mart 2008 / 10:39 Güncelleme: 10 Mart 2008 / 00:00

YouTube'ta yayınlanan gizemli ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. 4. kasette konuştuğu iddia edilen kişi ise bu kez Tümamiral Kadir Sağdıç idi


Dünyanın en çok izlenen video paylaşım sitesi YouTube'ta son günlerde art arda Ankara'yı karıştıran ses kayıtları yayınlanıyor. Tarz, şekil olarak birbirine çok benzeyen ve tek elden çıktığı izlenimi veren ses kayıtlarına en son Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğretim Komutanı Tümamiral Kadir Sağdıç'a ait olduğu öne sürülen bir kayıt daha eklendi.


Bir hafta önce YouTube'a konulan kayıtta Tümamiral Sağdıç olduğu öne sürülen bir kişi darbe imasında bulunuyor ve askerlerden oluştuğu izlenimi veren bir topluluğa konuşma yapıyor. Komutan konuşmasında ordunun her 20-25 yılda bir siyasilerin elinde yozlaşan sistemi tekrar rayına oturtmak zorunda kaldığını ve askerin gerektiği zaman gerekli reaksiyonları gösterebileceğini söylüyor. Uzmanlar ses kayıtlarının sahte olabileceğini vurgulasa da son dönemde YouTube'a bu şekilde birçok ses kayıdının konulmasının üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu ifade ediyor.


Arkasında kim var?

Ses kasetlerinin iktidarın uygulamalarına muhalif ve bu uygulamaları sert dille eleştirenlere ait olması dikkat çekici. Ancak nasıl ve kim tarafından kaydedildikleri muçhul. Sitede ilk olarak eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç e ait olduğu ileri sürülen ses kaydı yayınlandı. Teziç in ardından ise Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanı Tuğgeneral Münir Erten e ait ses kaydı söz konusu sitede yayına verildi. Erten in ses kaydında Irak ın kuzeyine yönelik hava harekatında açıklanandan daha az sayıda PKK lının öldüğü sözleri Ankara yı karıştırdı. Kayıtların kimin tarafından siteye yüklendiği henüz belirlenememişken, Başbakan Erdoğan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala hakkında ağır sözler söyleyen Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci ye ait olduğu iddia edilen kayıtlar yer aldı. Söz konusu sitede son olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğretim Komutanı Tümamiral Kadir Sağdıç a ait olduğu öne sürülen bir kayıt daha eklendi. Türkiye de dinlemeler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı nca yapılabiliyor. Emniyet, MİT ve jandarmanın taleplerine göre yapılan dinlemeler sadece ilgili kurumlara veriliyor.


28 Şubat'ın tersi gibi


Kasetler 28 Şubat döneminde yaşananları hatırlatıyor. O yıllarda sürecin başlamasına neden olan olay Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ın Kudüs Gecesinde yaptığı konuşmaydı. Ardından, Milli Görüş ün önde gelenlerinin rejim ve laiklik karşıtı konuşma kasetleri ortaya çıkmıştı. Dönemin Kocaeli Milletvekili Şevket Kazan, Bursa Milletvekili Hasan Mezarcı, Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Çelik, Ankara Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan ın rejim aleyhtarı kasetleri yayınlanmıştı. Bu kasetler 28 Şubat 1997 de toplanan MGK da alınan kararların gerekçelerini de oluşturmuştu.


CHP Meclis'e taşıyor


CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, son günlerde YouTube sitesinde yeralan kasetler ile bu kasetlerin dinlenmesi ve söz konusu siteye servis yapılmasını Meclise taşıyacaklarını söyledi. Özyürek şöyle dedi: Ortaya çıkan telefon dinleme sonuçları, kasetler AKP karşıtı olan kişilerle ilgili. Bir türlü bu teknik aygıtları aletleri ellerinde bulunduranlar iktidara karşı olan kimseleri telefonlarını dinleyerek, onları çeşitli şekillerde kamuoyuna sızdırarak haksız ve insafsız bir yıpratma kampanyası götürüyorlar. Üst üste gelen olaylara baktığınız zaman belli bir çevreden bu dinlemelerin yapıldığı ve yine aynı çevrelerce basına sızdırıldığı izlenimi doğuyor. Bunlar suçtur.


Kıbrıs'ta savaştı


Tuğamiral rütbesiyle 1999 da Güney Görev Grup Komutanlığı ndan Kuzey Görev Grup Komutanlığı na atanan Sağdıç, 2003 yılı YAŞ kararlarıyla tümamiralliğe terfi etti. Deniz Harp Akademisi Komutanlığı, İstanbul Boğaz Komutanlığı, Çıkarma Filosu Komutanlığı yapan Sağdıç, halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğretim Komutanlığı görevinde bulunuyor. Tümamiral Sağdıç, 2007 yılı YAŞ toplantısında görev süresi bir yıl uzatılan tümamiraller arasında yer aldı. Sağdıç, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı na da genç bir subay olarak katılıp düşmana karşı savaşmıştı.


YouTube'taki o sözler:


* Bizde bir devlet yapısı var hiç bunların Osmanlı dönemindeki gibi ümmet sistemiyle alakası yok. Bir şekilde belli bir mesafe katettik. Maalesef ordunun her 20-25 yılda bir siyasilerin elinde yozlaşan sistemi tekrar rayına oturtmak uğruna müdahalesiyle oluştu bunlar. İnşaallah bir daha o noktalara gelinmez. Ama Demokles in kılıcı gibi perde arkasında bu iç güvenlik ve iç istikrara dayalı misyonumuz bence devam ediyor.


* Bu konuda ne Genelkurmay Başkanı ne Kuvvet Komutanı, ne de Harp Akademileri Komutanımızın bana böyle bir konuşma yap diye bir direktifleri yok. Şahsi değerlendirmemi söylüyorum. Yani biz sıkı bir şekilde durup aydınlanma, ileriye gitme yönünde devlet sistemini ayakta tutmak için iç misyonumuzun da birinci öncelikli olarak görevimizin başında olduğumuzu hissettirmek durumundayız.


* Keşke Lüksemburg gibi, Almanya gibi etrafında sıkıntıları olmayan bir bölgede bulunsaydık da, ayrıca Rönesans reform sürecini 5 asır geçip, birey olarak siyasi haklarımızı şoför de olsak, deniz subayı da olsak, profesör de olsak eşit kullanabilme olgunluğunda olsaydık da biz silahlı kuvvetler olarak sadece dış tehditlerle ilgilenseydik. Ama durum bu değil.VATAN


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler