YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor
19 Mayıs tüm yurtta kutlanıyor: Sokakta coşku, protokolde gerginlik
Tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor
19 Mayıs 2012 / 15:29 Güncelleme: 19 Mayıs 2012 / 15:37
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde coşkuyla kutlanıyor. Stadyumlardan sokaklara taşınan bayram sevinci renkli anlara sahne olurken, bazı noktalarda protokol gerginlikleri yaşandı. İşte yurttan ve KKTC'den 19 mayıs manzaraları...
 

Atatürk'ün Samsun'a çıkışını temsil eden Kurtuluş heykellerinin bulunduğu tarihi iskeleden Atatürk'ün Samsun'a çıkışını canlandıran tiyatrocuların oyunu, Atatürk'ün kurmayları ile gemide strateji üzerine konuşmasıyla başladı. Devamında önce askerler, ardından da kurmayları ile birlikte Atatürk karaya ayak bastı. Sevgi gösterileri altında tören alanına giren oyuncular, vatandaşları, askerleri, gazileri ve protokolü selamladı. Samsun'a gelişiyle ilgili kısa konuşan Atatürk rolündeki Yaşar Gündem, tören alanındakileri selamlayarak halkın arasından uzaklaştı.

İSTANBUL: Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen törende, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.

Taksim Meydanı'ndaki törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Güzey ve beraberindekiler, daha sonra İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Galatasaray Lisesi önünden başlatılacak ''Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü''ne katılmak üzere tören alanından ayrıldı.

Gergin dakikalar yaşandı

Bu arada, törene katılan bir grup DSP'li, Güzey'in Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra, tören sunucusunun saygı duruşunda bulunulmadan İstiklal Marşı'nın okunmasına geçilmesini anons etmesine tepki gösterdi.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tepkilerine devam eden gruptan bazıları kürsüye yürüyerek, ''Neden saygı duruşunda bulunmuyorsunuz, Neden Ata'mıza saygı duruşunda bulunmuyorsunuz? Bu bayram bizim bayramımız. Atatürk'e saygı istiyoruz'' şeklinde tepki verdi.

Resmi törenin son bulmasının ardından DSP'li grup, Cumhuriyet Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Gruptan bir kişi de daha sonra Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu.

ADANA: Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, milletvekilleri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

Daha sonra Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen koşu ile kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

KKTC: Lefkoşa'daki ilk tören, Atatürk Anıtı'nda yapıldı. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, ile diğer yetkililer ve öğrenciler katıldı.

ESKİŞEHİR: Her yıl Atatürk Stadyumu'nda kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, bu yıl spor müsabakalarıyla kutlandı. Eskişehir'i Türkiye ve dünyada temsil eden sporcuların düzenledikleri karşılaşmalar izleyicilerden tam not aldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Bu yıl değişen yönetmelik gereği ilk defa askeri tören alayı etkinliklere katılmadı.

'Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü''

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla ''Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü'' düzenlendi.

Galatasaray Meydanı'nda başlayan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey ile çeşitli kurumların temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı yürüyüş, Taksim Meydanı'nda sona erdi. Yürüyüş sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bando takımı tarafından marşlar çalınırken, öğrenciler de dev Türk bayrağı taşıdı.

 

KUŞADASI: Atatürk anıtı önündeki törene Kaymakam Mustafa Esen, Belediye Başkanı Esat Altungün, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Ören, İlçe Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnakur, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve diğer vatandaşlar katıldı. Yabancı turistler de törene ilgi gösterdi.

 

EDİRNE:

Şükrüpaşa İlköğretim Okulu yanında toplanan CHP'liler, Talatpaşa Bulvarı üzerinden Atatürk Anıtı'na doğru yürüyüşe geçti.

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan ve Kemal Değirmendereli, İl Başkanı Şükrü Ciravoğlu ve çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüşte AK Parti aleyhinde sloganlar atıldı. Yürüyüş boyunca sloganlar atan kalabalık Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulundu. Saygı ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra 10. Yıl Marşı, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi okundu.  (Ajanslar)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler