YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Türkiye ABD'ye dava açabilir
ABD'nin tartışmalara yol açan 11 Eylül tasarısına göre; 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve PKK/PYD saldırılarında mağdur olanlar ABD'ye tazminat davası açabilir.
Tüm Türkiye ABD'ye dava açabilir
03 Ekim 2016 / 14:25 Güncelleme: 03 Ekim 2016 / 14:25

11 Eylül saldırıları nedeniyle Suudi Arabistan’a dava açılmasına izin veren Terör Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası'nın (JASTA) ABD Kongresinde kabul edilmesinden iki gün sonra ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da eşini kaybeden bir kadın geçtiğimiz gün ilk davayı açmıştı.

TÜM DÜNYADAN ABD'YE DAVA AÇILABİLİR

Obama tasarının ABD'ye karşı da uygulanacağını, ülkenin uluslararası ilişkilerde ciddi zararlar vereceğini savunmuş ve tasarıyı veto etmişti. 

 Ancak kongreden geçen tasarı sonrası Iraklılar ABD’ye Irak işgalinde yaptıkları sivil katliamı ve ihlalleri kapsayan bir dava açmaya hazırlanıyor.

15 TEMMUZ MAĞDURLARI DA ABD'YE DAVA AÇABİLİR

ABD'nin 11 Eylül Yasası'na göre:

1- 15 Temmuz işgal ve iç savaş senaryosunda şehit olanların yakınları, bu saldırıdan mağdur olanlar ABD'ye tazminat davaları açabilir, açmalı da. 

ABD'nin saldırı ile bağlantısı ayrı bir konu, saldırıyı komuta eden, emreden, yöneten Gülen'in ABD tarafından, ABD'de korunması bunun için yeterli. 

Saldırıdan sorumlu olanların hızla ABD'ye kaçması, daha doğrusu bu ülke tarafından korumaya alınması bunun için yeterli. 

15 Temmuz'dan zarar görmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bile, saldırı ABD'de planlanıp uygulandığı için bu ülkeye karşı tazminat davaları açabilir.

2- PKK/PYD'nin terör saldırılarından mağdur olan herkes ABD'ye tazminat davası açabilir. PKK'nın Suriye kolu olan PYD'yi desteklediğini açıkça ilan eden ABD, bu saldırılardan sorumlu tutulabilir.

Bilgileri Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül köşesinden paylaştı

coniden adalet arayana ne denir.
 // ahmet yüksel
bakıyorum da bazı aklı evvel yazar-çizer takımı mal bulmuş mağribi gibi sallıyor.Yahu eskilerin deyimiyle eşeğimi çalan kadıyı kadıya mı şikayet edeceksiniz.sanki davayı türkiyede açacaksın.Elin gavuru müslümana sen haklısın mı diyecek? bu amerikalılar gelin bizi dava edin deyip mahkeme masrafı deyip donunuza kadar soyarlar....
04 Ekim 2016 Salı 08:10
 // mert
Amaç Arabistan parası başka ülkeye gitmesin diye çöreklenme bahsneleri yaratıyorlar...
03 Ekim 2016 18:34
Sponsor bulun...
 // Ömer
Hiç ama hiç heveslenmeyin, bizimle karıştırmayın abd de çıkarılan yasaları. Evlatlarını ldüren teröriste silah yardımını açıkça ilan edene müteffik dedikçe hiç bir şey yapamazsın. Çünkü daha terör demeyi bırak, YAPMA diyemiyorsun, elindeki teröristi sana vermiyor sen kalk dava aç. Terör Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası bu BORU değil Bak Hakimin bile Feto terör örgütü diyebilme için eksiklik var diiyor.Ö...
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler