YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Tüm müslümanların meselesidir''
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Filistin ve Kudüs meselesi sadece Filistinlilerin ya da sadece Arapların meselesi değildir. Tabii ki bizim de meselemizdir, tüm Müslümanların meselesidir'' dedi.
''Tüm müslümanların meselesidir''
01 Aralık 2009 / 23:47 Güncelleme: 01 Aralık 2009 / 23:55

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Grand Hyatt Hotel'de düzenlenen, Türkiye-Ürdün İş Forumu Toplantısı'na katıldı. Toplantıda, Ürdün Başbakanı Nadir Dahabi de yer aldı.

Gül, toplantıda yaptığı konuşmaya, Ürdün'de bulunmaktan ve iş adamlarıyla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Amman'ı çok gelişmiş ve değişmiş bulduğunu ifade eden Gül, kentin gelişmesine katkı sağlayan herkesi kutladı.

Ziyareti sırasında kendisine bakanların, milletvekillerinin ve iş adamlarının eşlik ettiğini belirten Gül, ziyarete büyük önem verdiğini kaydetti.

Ürdün'den gelen samimi daveti değerlendirerek, en kısa sürede bu ziyareti gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Gül, Türkiye ve Ürdün'ün tarihten gelen güçlü bağları bulunduğuna işaret etti.

''Ortak dinimiz, ortak kültürümüz, ortak geleneklerimiz olan iki ülkeyiz. Bu iki ülke arasındaki ilişkileri her bakımdan güçlendirmek de hem Ürdün, hem Türk hükümetlerinin güçlü iradesidir'' diyen Gül, bugün Kral Abdullah ile yaptıkları görüşmede de bu ortak iradeyi bir kez daha teyit ettiklerini bildirdi.

Gül, iki ülke arasındaki işbirliğinin siyaset alanında gelişirken, ekonomik alanda da iş adamlarının daha çok iş yapmalarını ve daha çok kazanmalarını teşvik etmek istediklerini dile getirerek, Türkiye ve Ürdün'ün serbest piyasa ekonomisini bütün kurallarıyla hayata geçirmeye çalışan iki ülke olduğunu vurguladı. Serbest piyasa ekonomisinde kalkınma ve gelişmenin, iş adamları eliyle gerçekleşeceğine dikkati çeken Gül, devletin alt yapıyı hazırlayacağını, istihdamı ve kazancı temin edeceklerin ise iş adamları olacağını ifade etti.

-''TÜRKİYE, DÜNYANIN 16'INCI BÜYÜK EKONOMİSİ''-

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret ettiği ülkelerde iş konseyi toplantılarına mutlaka katıldığını ve desteğini gösterdiğini anlatarak, ''Bizler, sizi teşvik etmek ve yolunuzu açmak için buradayız'' dedi.

İki ülke arasında serbest ticaret ve gümrük alanında işbirliği anlaşmaları imzalandığını hatırlatan Gül, vizelerin kalkmasına ilişkin anlaşmanın da Ürdün ve Türk vatandaşlarının serbestçe seyahat etmesini sağlayacağını ifade etti. Bu anlaşmaların işlerin kolaylaşması için alt yapı hazırladığını belirten Gül, ''İş potansiyeli, işi bilenler için çok. Ürdün doğal kaynaklar açısından zengin bir ülke olmayabilir ama insan kaynağı, yetişmiş insan gücü açısından Orta Doğu'nun en seçkin ülkelerinden biri'' diye konuştu.

Gül, 6 milyon nüfusu olan Ürdün'de 23 üniversite bulunduğunu belirterek, bunun eğitime verilen önemin göstergesi olduğunu söyledi.

''Sizler, Ürdünlü iş adamları, girişimcilik ruhu ve başarılarıyla haklı şöhret kazanmış bir ülkesiniz'' diyen Gül, Türkiye'nin de bölgesindeki önemine işaret etti. Gül, nüfus ve ekonomik güç açısından Türkiye'nin, ''Avrupa'nın 6. dünyanın 16. büyük ekonomisi'' olduğunu belirtti. Gül, bu noktaya kolay gelinmediğini, devletin kuralları hazırladığını, iş adamlarının da bunu en iyi şekilde değerlendirdiğini söyledi.

-''REKABET OLMASAYDI...''-

Cumhurbaşkanı Gül, Serbest Ticaret Anlaşması'ndan kaygı duyanlar olabileceğini ifade ederek, Türkiye'nin, AB ile Gümrük Birliği'ne giriş sürecinde benzer kaygılar yaşandığını belirtti. Türkiye'nin, Gümrük Birliği'ne girmesiyle sanayisinin ve iş adamlarının güçlendiğini, kuralları daha iyi öğrendiğini ve dünyanın her tarafına satılabilecek kalitede mal üretilmesinin öğrenildiğini anlatan Gül, bu rekabet şartları içerisine girilmemiş olması durumunda bugünkü durumun farklı olacağını bildirdi.

Türkiye'nin bugün Avrupa'ya en çok otomobil satan ülkelerden biri olduğuna işaret eden Gül, bu süreçte dünyanın büyük şirketlerinin Türkiye'de yatırım yaptığını kaydetti.

Gül, Serbest Ticaret Anlaşması'nın yalnızca ticaret açısından değerlendirilmemesi gerektiğini, yatırımlarda artış sağlayacağının da dikkate alınması gerektiğine işaret ederek, Türk ve Ürdünlü iş adamlarının 3. ülkelerde de ortaklıklar kurabileceğini söyledi. Konuya geniş çerçevede bakılması gerektiğini kaydeden Gül, bu şekilde karşılıklı imkanların daha iyi görüleceğini bildirdi. Gül, şöyle konuştu:

''Bu bölgede büyük ölçekte çalışmak gerekir. Bundan dolayı Suriye ile de Serbest Ticaret Anlaşması yaptık. Şimdi Ürdün ile de var. Bütün bu bölgeyi bir havza, büyük bir alan gibi düşünmemiz lazım ki başka ülkelerin gerçekleştirdiği başarıları biz de gerçekleştirebilelim.

Değerli iş adamları, her alanda çalışmak lazım. Sadece inşaat alanında değil, enerji, turizm, tarım ve ulaştırma gibi sektörlerde büyük iş imkanları var. Bunları gerçekleştirebilmek için bir araya gelmeniz gerekmektedir.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler