YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm müslüman alemi seçim sonucuna sevindi
Araştırmacı-Yazar Sait Alpsoy 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak "1 Kasım seçimlerinde istikrarın çıkması tüm müslüman alemini sevindirdi" dedi.
Tüm müslüman alemi seçim sonucuna sevindi
03 Kasım 2015 / 20:00 Güncelleme: 04 Kasım 2015 / 13:27

Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga ve Celal Kazdağlı'nın moderatörlüğünü yaptığı Son Durum programına telefon bağlantısı ile konuk olan Araştırmacı-Yazar Sait Alpsoy, AK Parti'nin açık ara ile iktidar olmasıyla,  müslüman aleminin büyük sevinç yaşadığını belirtti. Alpsoy, 1 Kasım seçimlerinde istikrarın çıkması tüm müslüman alemini sevindirdi" dedi.

Araştırmacı-Yazar Sait Alpsoy'un konuşmasından öne çıkan satır başları:

1 Kasım'da yaşanan hadise başlangıcın sonu. Yani ümmeti Muhammed'in son dönem macerasını bir filme benzetecek olursak bu filmin finaline gelmedik orta bölümüne de gelmedik. 1 Kasım'da çok stratejik bir kırılma yaşandı. Bu stratejik kırılma başlangıç bölümünü bitirdi. Asıl film bundan sonra başlıyor. Ben öyle tahmin ediyorum ki 1 Kasım'da başlangıcı yapılan asıl film yaşayanlara bu dünya da ölenlere kabir aleminde 1 Kasım'dan bu yana yaşanan sevinçleri bile gölgede bırakacak yeni sevinçler yeni şok edici müjdeler hazırlıyor. 

Selahattin Eyyubi zamanında yaşanmıştı

Uzun zamandan beridir Ümmet-i Muhammed'in tarihi ve bugünleri karşılaştırırken ısrarla şunu vurguladık: Şu sıralarda yaşamakta olduğumuz süreç bu ümmetin tarihinde bazen birebir benzerlik dedirtecek tüyler ürpertecek ölçüde benzerlik oluşturacak biçimde de Selahattin Eyyübi döneminde de yaşandı. 

Selahattin Eyyübi dönemi bu açıdan üç döneme ayrılmıştı. Önce İslam ülkelerinde o dönemlerde en sağlam zemininin olan yerde Selahattin Eyyübi'ye ayaklarını sağlam basacağı sırtını sağlam dayayacağı bir zemin bir dayanak bir çıkış noktası. İşte başlangıcın sonu bu oldu. Bu tarihteki Selahattin için bir zamanlardaki Mısırdı. Mısır ona sağlam bir zemin teşkil etti. Kudüs'ün fethine haçlıların İslam coğrafyasına o sağlam zemine yaslanarak başlangıç yapabildi Selahattin Eyyübi. 

'Allahımıza hamd olsun..'

Bugünkü Selahattin Eyyübi olarak kabul ettiğim öyle görünüyor ki bu sadece bana ait bir benzetme değil. Hatırlarsanız bundan beş ay önce 7 Haziran seçimlerinin sonuçları alındığında İtalya'nın en büyük gazetelerinden birinde bu ifadeleri kullanan bir manşet atılmıştı. 'İkinci Selahattin'i engelledik' demişlerdi. 

Öyle anlıyoruz ki bu haçlıların kendi ağızlarıyla da itiraf ettikleri gibi topu topu beş ay ömrü olan bir rüyaymış. Rüya bitti dün gece ümmette haçlılarda siyonistlerde gerçeğe uyandı. O gerçeğin adı 49,5. Üzerinde gittiğimiz kriterler üzerinden bakarsak gerçeğin adı ikinci Selahattin'in Mısır'ı Türkiye. Sırtını dayayacağı sağlam duvar ayağını basacağı sağlam zemin anladık ki son yüz seneden beridir terk etmiş olduğu yeri ikinci bir müslüman topluluğun dolduramadığı ve yaklaşık yüz sene sonra ümmetin bütün ağzına ilahi emanetin ilahi bir zevk ile kendisine iade edildiği bu milletmiş.

Anadolu ve Trakya'yı mekan tutmuş kimliğinin ve kültürünün farkında olan yeri geldiğinde buna sahip çıkmasını bilen beceren insanların bütünüymüş ki bu payda bu topraklarda şuan yaşamakta olan 78 milyonun çok yüksek bir kesimine hitap ediyor zaten. Bu millet kendine hizmet edenlere sahip çıkma, vefasına, kalitesine, derinliğine sahip olduğunu 1 Kasımda ispat etti. Diyoruz ki Allahımıza hamd olsun milletimiz sağolsun. 

Filistin'de bayram sevinci var

Daha önce de belirttiğim gibi 1 Kasım seçimlerinde ya Filistin'de hawai fişekler patlayacak ya da İsrail'de patlayacak diye söylemiştim.  Facebook'ta bir kardeşimiz Filistinlilerin patlatacak havai fişekleri olmasa bile Gazzelilerin ama yüreklerindeki sevinçlerini patlatacaklar dedi. 1 Kasımdan beri Tel Aviv mezarlık, Alemi İslam Coğrafyasındaki gariban mahalleleri gariban müslüman şehirleri bir bayram yeri gibi sevinç içerisinde.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Rasim DUMAN
1 Kasim'da TURKİYE'nin, İslam Alemi'nin lideri oldugu da tescil edildi. Bu, buyuk bir seref ve o nisbette de buyuk ve agir bir emanettir. Kahraman idarecilerimize daha fazla sahip cikmali ve daha fazla dua etmeliyiz....
04 Kasım 2015 05:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler