YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm liderler saldırıyı kınadı, İsrail yalnız kaldı
Tüm liderler saldırıyı kınadı, İsrail yalnız kaldı
09 Haziran 2010 00:46
Türkiye'nin dönem başkanlığını üstlendiği Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (AİGK/CICA) üçüncü liderler zirvesindeki 'İsrail krizi' ara formülle aşıldı.

Türkiye ile birlikte diğer üyeler, zirve sonunda yayımlanacak ortak bildiride Gazze'ye yardım götüren sivilleri öldüren İsrail'in kınanmasını istedi. Ancak konferans üyesi olan Tel Aviv yönetiminin de onayı gerektiğinden buna teknik olarak imkân bulunamadı. Sorun, dönem başkanı sıfatıyla Türkiye'nin İsrail'i kınaması ve diğer ülkelerin buna destek vermesiyle aşıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün okuduğu başkanlık açıklamasında "Bir üye hariç (İsrail) diğer tüm üye ülkeler bu hareketi kınamışlardır." denildi.

CICA zirvesi boyunca katılımcı ülkeler Gazze'ye yardım götüren Türk vatandaşlarının İsrail tarafından katledilmesine tepkilerini açıkça dile getirdiler. Türkiye ve diğer tüm ülkeler kanlı saldırının sonuç bildirisinde kınanmasını istedi. Bir çok lider basın açıklamalarında İsrail'i sert sözlerle eleştirerek sivil katliamını kınadı. Ancak, bildiri oybirliğiyle yayımlanacağından ve İsrail'in veto etmesi hakkı bulunduğundan sonuç deklarasyonunda kınamaya yer verme imkanı bulunamadı. İkinci en güçlü seçenek ise dönem başkanının "başkanlık açıklaması" yapmasıydı. Bunu gerçekleştirmek de bu toplantıda Kazakistan'tan dönem başkanlığını devralan Ankara'ya düştü. Böylece diğer tüm üyelerin kınaması kağıda dökülmüş oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül toplantı sonunda yazılı olarak yapılan Türk Dönem Başkanlığı Açıklaması'nı kameralar önünde okudu. İsrail saldırısının kınandığı başkanlık bildirisi şöyle: "Uluslararası ve bölgesel barış ve güvenliği tehlikeye atma potansiyeli taşıyan tehditleri ele almak sorumluluğu tahtında, bir üye ülke hariç, tüm diğer üye ülkeler, 31 Mayıs sabahı Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda seyretmekte olan ve Gazze Şeridi'ne insani yardım taşıyan uluslararası yardım konvoyuna İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen eylem karşısında derin endişelerini ifade etmişler ve bu hareketi kınamışlardır." Kınamaya itiraz eden tek üyenin İsrail olduğunu önce dillendirmeyen Gül bir soru üzerine bunu gizlemek değil o ülkenin adını sık sık anmamak için yaptığını belirtti ve ardından İsrail'in adını verdi. Üye ülkeler, ayrıca İsrail'e "bölgesel barış ve güvenlik için son derece yıkıcı olan Gazze Şeridi'ne yönelik insanlık dışı ambargonun derhal kaldırılması" çağrısında bulundu.

Gül: İsrail saldırısı iç siyaset malzemesi yapılmasın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in, yardım gemisine saldırısının iç siyaset malzemesi yapılmaması tavsiyesinde bulundu. Gül, basın toplantısında konuya ilişkin bir soru üzerine şu karşılığı verdi: "Kimse bunları ne şekilde olursa olsun iç siyaset malzemesi yapmasın. Bunlar ulusal meselelerdir. Bunlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin hep beraber sahiplenmesi ve hep beraber aynı çizgide gitmesi gereken konulardır. Bunlar polemik haline gelirse acısı daha çok hissedilir. Bir kere siyasi polemik haline gelirse insan girdiği sokaktan çıkamaz. O nedenle diğer konularla yeteri kadar karşılıklı polemik konusu var. Böyle bir konuda polemik yapılmamalı. Böyle bir konuda siyaset hiç yapılmamalı." Cumhurbaşkanı, Yüksek Mahkeme'nin, anayasa paketini şeklen inceleme kararına ilişkin bir soruya ise Anayasa Mahkemesi'nin kararlarıyla ilgili şu anda herhangi bir yorum yapmanın doğru olmadığını söyledi. Gül, "Anayasa Mahkemesi'nin kararını beğeniriz ya da beğenmeyiz ama hukuk kuralları çerçevesinde gereği neyse o yapılır.'' dedi. (Zaman)

ÇAKMA GANDİYE DUYURULUR !
 // BATUHAN
Oku bakim kınama çıkmışmı çıkmamışmı Sn.Gül'ü dinle vatandaşlık öğren Sn.R.T.Erdoğanı takip et siyaseti öğren şayet yerinde bırakılacaksan kuru sıkı atıpta milletin temiz gönüllerini bulandırma....
09 Haziran 2010 09:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler