YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm dünyanın gözü bu görüşmede
Tüm dünyanın gözü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında bugün İstanbul'da gerçekleşecek görüşmeye odaklandı.
Tüm dünyanın gözü bu görüşmede
23 Ocak 2016 / 08:40 Güncelleme: 23 Ocak 2016 / 08:40

Milliyet'in haberine göre; Erdoğan ile Biden görüşmesi; Rusya'nın Suriye'de son dönemde yoğunluk kazanan askeri faaliyetlerinin de kapsamlı olarak ele alınacak olunması nedeniyle dünya çapında bir ilginin odağı haline geldi.

DAVUTOĞLU İLE DE GÖRÜŞECEK

Biden, Cuma günü AK Parti, CHP ve HDP'den bazı milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu. MHP yönetimi ise Biden'ın görüşme teklifini geri çevirdi. Biden, resmi görüşmelerini ise bugün yapacak. Biden, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda görüşecek.

GÖRÜŞMENİN EN KRİTİK MADDESİ RUSYA

ABD'nin iki numaralı ismi olan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilecek. Erdoğan ile Biden'ın görüşmesi, saat 14.00'de Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde yapılacak.

Bu görüşmenin en önemli kritik maddesi Rusya'nın Suriye'deki faaliyetleri olacak.

Ziyaretin siyasi önemini değerlendirmek gerekirse. Biden; Ortadoğu ve IŞİD ile mücadele konusunda ABD devletinin politikalarının oluşturulmasında ABD Başkanı Barack Obama'nın fiilen yetkilendirdiği güçlü bir isim.

ABD, RUSYA'YI UYARMIŞTI

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Paris'teki toplantının ardından yaptığı açıklamada, İŞİD ile mücadele konusunda "Rusya yanlış bir stratejik yolda. Bu değişene kadar işbirliği yapmamız için ortak bir nokta bulunmuyor" demişti. Biden'in, yapacağı temaslar bu açıklama ile bağlantılı olarak daha da önem kazandı.

Rusya'nın Suriye'deki etkinliği, PYD'nin faaliyetleri, Türkiye'nin Suriye sınırında sınır güvenliğine yönelik alınacak teknoloji kabiliyeti yüksek önlemler, IŞİD'e karşı Suriye ve Irak'ta planlanan harekatlar bu görüşmenin kritik Gündem maddelerini oluşturacak.

Rusya, Suriye'de Laskiye ile Tartus bölgesinde askeri üsse sahip.

Ancak Rusya, son günlerde Türkiye sınırındaki Kamışlı bölgesinde de asker konuşlandırmaya başladı. PKK uzantısı olarak görülen PYD'nin Suriye'deki etkinliği de, görüşmenin en hassas maddelerinden biri olacak. Erdoğan bu konuda şu açıklamada bulunmuştu:

“Bölgede hassasiyetlerimiz aynı şekilde devam ediyor. Bu konuda hassasız ve surekli olarak bizim koalisyon güçlerine söylediğimiz, 'PKK, PYD, YPG, IŞİD, bunların hiç birinin birbirinden farkı yok, bunlara karşı da tavrımız aynı olacaktır' diye... Bunları da sayın Biden ile çok açık görüşeceğiz.”

biden bir siyonist dir
 // UGUR MUŞ
bence dikkat etmek lazım biden bir siyonisttir. ve siyonistlerin yahudi olmayanlara yalan söyleme hakları vardır kendi dinlerince.keşke biden bir yahudi olsaydı.çok dikkat lazım abd ipin altında ve üstünde oynuyor,abd nin geçim kaynağı kan ve göz yaşıdır,dikkat dikkat abd ile yatan zalim kalkar,pkk ve ermeni teröristler bu kadar zalim değillerdi taa ki abd ile ortak çalışana dek.......
23 Ocak 2016 Cumartesi 13:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler