YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuğrul Türkeş: "Düzenlemenin zamanlaması manidar"
Gazeteciler Selahattin Serçe ve Fatih Şahin; siyasetçi, akademisyen, uzman ve gazeteci konuklarıyla gündeme ve perde arkasında yaşananlara çerçeveler çiziyor…
Tuğrul Türkeş: "Düzenlemenin zamanlaması manidar"
19 Şubat 2014 / 23:32 Güncelleme: 20 Şubat 2014 / 01:04

MHP Genel Başkan yardımcısı Tuğrul Türkeş, bu hafta Çerçeve'de gündemdeki konuları değerlendirdi...

"Düzenlemenin zamanlaması manidar"

İnternet düzenlemesi Başbakan'ın deyimiyle 'zamanlaması manidar' düzenleme. Bunlar çok daha önceki dönemlerde de gündemde olan düzenlemelerdi. 11 yıldır iktidarda olan bir siyasi partiden bahsediyoruz. Yeni mi anladılar? CHP'ye MHP'ye yapıldığında kılın kıpırdamadı, MHP topyekün yok edilmeye çalışıldı.

Bakan, Başbakan çocukları soruşturmaya tutulunca, yolsuz konuşmalar yayınlanmaya başladıktan sonra akın başına gelirse Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi zamanlaması manidar bir düzenleme olur. Acemilik, kalfalık, ustalık dönemi bitti emekliliğe çeyrek var.  Daha da yeni anladıysan biz sana ne diyelim. Bu düzenlemenin 2010'da 2011'de ele alınması gerekirdi. Türkiye iki aydır neyi konuşuyor? 17 Aralık'ta ne oldu? Babaların haberi var. Oğlum içerde ne kadar kaldı diye soruyor. Demek ki takip ediyor.

"Haram parayla İmam Hatip, Cami olmaz"

Başbakan çıkmış "Rüşvet devlet memurlarına verilir" diyor. Yani Bilal'in ilişkisinde rüşvetten bahsedemezsiniz. Vergilendirilmemiş para haramdır. Ne diyorlar, "Toplanan parayla İmam hatip yaptıracaktım." Haram parayla imam hatip, cami yapılmaz. Yapacaksa bankada hesap açar, Utanır gibi ayakkabı kutusunda toplamaz. İslamiyet akıl mantık dinidir. Yüce dinimizi çok iyi anlamamız lazım. Zekat yüzde 2.5'tur. Bunu bu şekilde ayıp br şey gibi yapamazsınız. Haram parayla bunlar olmaz. Paranın bulunuş şekli pek de temiz olmadığını gösteriyor.

MHP paralel yapıya nasıl bakıyor?

Eskiden Anadolu kasabalarında gezici panayırlar olur ve bunlarla beraber kasabaya gayri kanuni insanlar da gidermiş. Panayırda ip cambazları olurmuş. Orda kalabalıkta derlermiş ki "Cambaza bak cambaza bak" O arada da milletin cebinden parasını alırlarmış.

O zaman Başbakan'ın "Ey millet ben 11 yıldır uyumuşum, bunun (paralel devletin) farkına varamamışım" diyerek bırakması lazımdı. Başbakan kendi izniyle bu iktidarı birileriyle paylaşmış. Gazeteci arladaşlara kendisi söyledi "Bugüne kadar ne istediler (Cemaat) de vermedik" dedi. Bir defa kim istedi, neyi istediler, neyi verdin ve niye verdin? Sen bunu verdin de senin karşılığında bir talebin oldu mu? Burada bir başka ilişki var.

Tır hadisesi hakkında...

Devlet hukuksuz hiçbir iş yapmaz. Kapalı iş yapabilir, ama hukuksuz yapamaz. Sen hukuksuz bir işe girip yakalandığında "Ellemeyin bunlar Türkmenlere gidiyor" diyemezsin. Efkan Ala siz karışmayın bunlar Türkmenlere gidiyor açıklamasını yaptıktan sonra herkesin susmasını bekliyor. Yeni başladı öğrenecek.

Bugüne kadar Türkmenlere yardım gitmedi. Belki iktidar bu defa da Türkmenlere yapalım dedi ama bu sefer de başka şeylere takıldı. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Yıllardan beri ihtiyacı olan ülkelere yardım yapılır. AK Parti'den önce de yapılıyordu ama usturuplu yapılıyordu. Kimse eline yüzüne bulaştırmıyordu.

Suriye olayları başladığından beri dile getirdik. Bunlara sahip çıkılmasını istedik. Ama AKP hükümeti başkalarıyla flört etmeyi tercih etti.

"Bu acelenin sebebi muhtemelen yeni tapeler"

Ben seçim takviminin biraz sakinleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatırlıyor musunuz bir dönem tartışmalar vardı 'Çankaya Noterliği' diye. Köşk noter midir diye. Onlaylamakla mı yoksa incelemekle mi yükümlüdür? Önümüzde bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Gönlünde bir aslan yatanlar, böyle davranmaya başladılar.

Halkın böylesine genel bir kitlesini ilgilendiren bir konuda Cumhurbaşkanı bir sorumluluk almalı mı almamalı mı? 'Aman ben bunu üzerimden atayım ne de olsa Anayasa Mahkemesi bakar' şeklinde olmamalı. Alelacele bunu neden imzalıyorsun. Meclis'e geri yollarsın. Düzenlemeler yapılır sonra onalylarsın. Neden acele ediyorsun? Muhtelemen yeni tapeler var ve bunun önüne geçmeye çalışıyorsun.

 

KANALAHABER.COM/burakbiber@kanalahaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler