YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuğluk: Dicle'de provokasyon var!
Tuğluk: Dicle'de provokasyon var!
10 Nisan 2013 19:35
Aysel Tuğluk, Dicle Üniversitesi'ndeki bıçaklı kavgaya ilişkin, "Dicle Üniversitesi'nde bir kesim tarafından provokasyon ve tahrik söz konusu. Bunun arkasındaki güçlerin kim olduğunu tespit etmek güvenlik kuvvetlerine düşüyor" dedi.

Milletvekili Tuğluk, DÜ'de karşıt görüşlü öğrenciler arasında süren olaylar nedeniyle Fen Edebiyat Fakültesi'nde basın açıklaması yaptı.
    
Tuğluk, BDP Diyarbakır İl Başkanlığı olarak bu gerginliği sona erdirmeye çalıştıklarını, bu kapsamda bazı görüşmeler yaptıklarını söyledi.
  
 Olayların sona ermesi için uğraş verdiklerini ifade eden Tuğluk, şöyle dedi:
  
 "Dicle Üniversitesi'nde bir kesim tarafından provokasyon ve tahrik söz konusu. Bunun arkasındaki göçlerin kim olduğunu tespit etmek güvenlik kuvvetlerine düşüyor. İki gün önce silahla, satırla polis eşliğinde sol görüşlü öğrencilere, yurtseverlere, Kürt öğrencilerine saldırı yapıldı."
    
Tuğluk, çıkan olaylarla ilgili Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'tan gerekli duyarlılığı göremediklerini söyledi.
    
Prof. Dr. Saraç'ın öğrencilerin durumuyla yakından ilgilenmediğini savunan Tuğluk, "Üniversitede çok ciddi sıkıntılar var ama rektör ortada yok. Kendisine telefonda, 'gelin şu olayları büyümeden bitirelim' dedim. Bana, 'biz herkese eşit mesafedeyiz. Sizin bulunduğunuz yere gelirsek taraf oluruz' dedi. Gerçekten akıl, nizam dışı bir gerekçe sundu" diye konuştu.
    
  
 "Durumu İçişleri Bakanlığı'na ilettik"
    
    
Tuğluk, olayın diğer üniversitelere de yayılabileceği endişesi taşıdıklarını ifade ederek, olayların büyümeden sona erdirilmesi için çaba gösterdiklerini belirtti.
    
Olaylar nedeniyle kentte gerginlik olduğunu ileri süren Tuğluk, "Durumu İçişleri Bakanlığı'na ilettik. Bir an önce olayların sona erdirilmesi için gereken adımların atılmasını istedik. Özellikle gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması bir rahatlama sağlayacaktır" dedi.
    
Basın açıklamasının ardından polis öğrencilere müdahale etti. Polis, fakülte binasına girerek birçok öğrenciyi gözaltına aldı.
    
Öte yandan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da üniversiteye gelerek partililerden olaylara ilişkin bilgi aldı.
    
Üniversite bahçesinde bulunan şüpheli bir çanta bomba imha ekiplerince fünyeyle patlatıldı. Çantadan kitap ve defter çıktı.

AA

Pkk Sürece Darbe Vurmak İstiyor
 // Okan SAYAN
Her zaman ki gibi olayları yine pkk başlattı. Ama milletvekilleri masum rolüne bürünerek halkı kandırmaya çalışıyor. Rektörlük ve diğer stk'lar açıklma yaptı; suçlu olan pkk yandaşlarıdır ve barış sürecine darbe vurmak istiyorlar diye. Sürekli satırlı saldırganlar deniyor, hani nerede satırlar? Ben bir tane bile satırlı saldırgan görmedim? Videolarda yok, fotoğraflarda yok ama bdp var diyor. Ama görüntüler aksini söylüyor. Saldıran da, sopları getiren de, bıçak kullanan da pkk yandaşları.....
11 Nisan 2013 Perşembe 13:06
10:54
 // tahammülsüzlük
Olaylarda pkk li bdp li öğrencilerin islama ve peygamberine tahammülsüzlüğü var....
11 Nisan 2013 10:54
HZ MUHHAMMEDİ HAZM EDEMEYEN SİZLERSİNİZ
 // SEYAH
PROVAKSYON BAŞ KAHRAMANI SENSİN...
11 Nisan 2013 Perşembe 10:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler