YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuğgeneral Zeki Es'e yalanlama
Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde, yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin şehit düşmesine ilişkin davada ilginç anlar yaşandı...
Tuğgeneral Zeki Es'e yalanlama
03 Şubat 2011 / 07:47 Güncelleme: 03 Şubat 2011 / 07:52
Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde, yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin şehit düşmesine ilişkin davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Askerlerin Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Nurettin Altay, tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es'in ''Olay günü 8. bölük karanlıktan ve sisten dolayı güzergâhtan sapmış'' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Şehit babası Halil Demirci ise ''Vatan hainleri, Allah hepinizin belasını versin. Hepiniz benim düştüğüm duruma düşün" diyerek tepki gösterdi.

Duruşmaya tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es, tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam, Nurettin Altay ve Rıza Atilla Erdoğan ile avukatları, olayda şehit düşen askerlerin aileleri ve avukatları katıldı. Piyade Yüzbaşı Altay, Operasyon Komutan Yardımcısı Piyade Albay Atilla Erdoğan ile Harekât Daire Başkanı Hakan Alaçam savunmalarını yaptı. Kendilerine gösterilen güzergâhın dışına çıkmadıklarını dile getiren Altay, bir askerin ayak bileğinin sakatlandığı için onun tahliye edilmesini beklediklerini belirtti. Bunun bir saatten fazla zaman aldığını ve bekleme esnasında patlama sesini duyduklarını dile getiren Altay, ''Bizim güzergahımız dere yatağıydı. Eğer yanlış idiyse görünür yerdeydik, karargah merkezinden ve GPS'den uyarılabilirdi. Patlamanın olduğu yer ile patlayıcıların döşendiği yerin mesafesi 150 metreydi. Bize patlayıcılar konusunda harita verilmedi. Sadece patlayıcı olduğu söylendi.'' dedi. perasyon Komutan Yardımcısı Piyade Albay Atilla Erdoğan da operasyon öncesinde Piyade Yüzbaşı Nurettin Altay'ı güzergâh ve operasyonla ilgili tüm konular hakkında ikaz ettiğini savundu.

VATAN HAİNLERİ HEPİNİZ BENİM DURUMUMA DÜŞÜN


Son sözlerinin sorulması üzerine şehit babası Halil Demirci, gözyaşlarını tutamadı. Salondan askeri inzibatların yardımı ile çıkan Demirci, duruşma salonunu terk ederken ''Vatan hainleri Allah hepinizin belasını versin. Hepiniz benim düştüğüm duruma düşün." diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı ''Salondakilere hakaret edilmemesi konusunda aileleri defalarca uyardım. Buna rağmen hakaret etmeye devam ediyorlar. Tutanaklara geçmesini isteyen var mı?" diye sordu.

Ailelerin acısını paylaştıklarını dile getiren Es, ''Onlar şehit olduktan sonra aileleri aramadık. Çünkü bize üstlerimizden yargılanma açıldığı aramamızın yanlış anlaşılacağı söylendi. Bu yüzden aramadık. Ancak burada Demirci'nin ailesi dışında kimse bize hakaret etmiyor. Her arada bizlere vatan hainleri diyorlar. Annesi de dün ifadesinde Deniz'in operasyon öncesi kendisini arayarak 'şerefsizler beni operasyona götürüyorlar' dediğini söylemişti. Tüm bunların tutanaklara geçmesini istiyorum. Şikâyetçi değilim.'' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam'ın duruşmalara gelmemek için yaptıkları vareste taleplerini kabul ederken, Tuğgeneral Zeki Es'in ise tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. (Cihan)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler