YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜDEF'ten zamlara protesto
TÜDEF'ten zamlara protesto
09 Ocak 2010 13:19
Yeni yılla birlikte gelen zamlar bir çok kuurluşunda hedefi haline geldi. Bu kez TÜDEF yapılan zamları protesto etti...

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), son dönemde yapılan ve yapılması öngörülen zamları protesto etti. Protestoya bir grup TEKEL işçisi de destek verdi.

TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, Kızılay'da Sakarya Caddesinde yaptığı basın açıklamasında, her yıl tüketicinin ''daha da yoksullaştığını'' ifade ederek, 2003 yılı bütçesinde kamu çalışanların payının yüzde 43 olduğunu, oranın 2010 bütçesinde yüzde 22'ye kadar gerilediğini kaydetti.

Çetin, ''Yedi yıllık AKP hükümetinde kamu çalışanı yüzde 50 yoksullaşmış. Sadece 2009 yılında, yani krizde, işçisi, işsizi, esnafı batarken bankaların karı yüzde 45 arttı'' dedi.

Ali Çetin, KDV, ÖTV, benzin fiyatı, tapu harcı, köprü ve otoyol geçiş ücretleri, emlak vergisi, ilaç ve hastane katkı payı gibi bir çok kalemde fiyat artışı yapıldığını ifade ederek, doğal gaz ve elektrik zammının da ''kapıda olduğunu'' söyledi. Çetin, özetle şunları kaydetti:

''Enflasyon yüzde 5,8 imiş. Zamlar yüzde 35-50. Bu sene bizler yüzde 16 daha yoksullaşacağız. Biri bizi kandırıyor. Ya bizi aptal sanıyorlar ya onlar hesap bilmiyor. Ya da hesabını iyi biliyor. Kimi yoksul ettiklerini, kimi niye zengin ettiklerini çok iyi biliyorlar.

Tüketici örgütsüz, halk çoğunluğu tepkisiz. İşte bu yüzden, hep bu yüzden hala bir üzün gibi şıramızı sıkıyorlar.''

Çetin, basın açıklamasında, tüketiciyi simgeleyen ''kaz kostümlü'' bir göstericiyi işaret ederek, ''Uyan artık ey tüketici, şu kümesteki yolunan ve yolunacak olan kazlar bizleriz'' dedi.

Bu arada basın açıklamasının ortasında, bir grup TEKEL işçisi, ''her yer TEKEL, her yer direniş'' sloganları atarak, açıklamaya destek vermeye geldi.

Ali Çetin, TEKEL işçilerinin önemli bir ''direniş'' gösterdiğini ifade ederek, bir TEKEL işçisine söz verdi. TEKEL çalışanlarını temsilen konuşan işçi de kamuoyundan destek beklediklerini söyledi ve ''Bizim sesimizi dünya duydu, bir tek hükümet duymadı. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz'' dedi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler