YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK'ın o projesini FETÖ engellemiş!
TÜBİTAK'ın o projesini FETÖ engellemiş!
24 Ekim 2017 08:35
Sınır güvenliğini sağlamak üzere başlatılan tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen PUHU projesinin FETÖ tarafından 2011 yılında rafa kaldırıldığı ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ soruşturması kapsamında 29 TÜBİTAK eski çalışanı hakkında iddianame hazırladı. Şüphelilere “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçu yöneltilen iddianamede, TÜBİTAK’ta 2013 yılı öncesine kadar yıllık personel alımları ortalama 500-600 kişi iken 2013 yılında bu sayının bin 32 personele ulaştığına dikkat çekildi.

İddianamede, eski Marmara Araştırma Merkezi Başkanı olan firari Murat Aydın’ın kurumdaki sözleşmeleri bitmeden, 13 şüpheli ismin normalde 1 yıl süreli yapılan sözleşmesini 3 yıllık yaparak onayladığı belirtildi.

Şüpheli Aydın’ın bunun üzerine görevden alındığına dikkat çekilen iddianamede “Birim başkanı olarak onay verdiği bu sözleşmeleri topluca imzalamasının normal bir davranış olmadığı ve görevden alınacağı için böyle bir yola başvurmuş olabileceği değerlendirilmektedir” tespitleri yer aldı.

İddianamede, TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde eski kaptan olan şüpheli Murat Gökşen’in gemi personelinin ‘imamı’ olarak görev yaptığı kaydedildi.  

ÖNCE DESTEKLENDİ, SONRA…

İddianamede, sınır güvenliğini sağlamak üzere başlatılan tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen PUHU projesinin FETÖ tarafından 2011 yılında rafa kaldırıldığına dikkat çekildi.

Projenin teröristlerin insan ısısını ve termal tespitini engellemek amacıyla kullandıkları şemsiye, ıslak battaniye, termal kumaş gibi kamuflaj çalışmalarından etkilenmeyerek “kişi sayısı” olarak dahi tespitin yapılmasını sağladığı kaydedildi.

PUHU projesinin, başta TSK’daki tüm kuvvet komutanlıkları tarafından desteklendiği ancak daha sonra Kara Kuvvetleri ve Jandarma Komutanlığı tarafından ilgilenilmediği belirtildi. 

BU KADAR ŞEHİT VERMEYECEKTİK

İddianamede, önce iç destekli sonrasında dış destekli olan projenin 2011 yılında TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı’na getirilen Hasan Palaz tarafından  “TÜBİTAK BİLGEM ‘in yol ve çit yapımı gibi kendi iş alanına girmeyen entegrasyon işlerini yapmasının uygun olmayacağı” bahanesiyle sümenaltı edildiği aktarıldı.

İddianamede, TÜBİTAK’ta geliştirilen başarılı projelerin iptal veya yok edilmesi için FETÖ tarafından örgüt elemanı olan yöneticilerin getirilerek kurumun pasifize edilerek yıpratılmak istendiğine dikkat çekildi. İddianamede, “Bu kadar güçlü bir kurumu bu hale getirmek için de sadece FETÖ’nün kendi imkânları ile bunu başardığı düşünülemez.

TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen projelerin aynı zamanda ABD, İsrail,  İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkeler tarafından da ısrarla takip edildiği gerçeği ortadadır” tespitleri yer aldı.

Proje sahibi olan Güner Alpaydın’ın ifadesine yer verilen iddianamede, Hasan Palaz’ın geldiğinde ilk iş olarak PUHU projesi ekibini dağıtmaya çalıştığını anlattı. Alpaydın’ın ifadesinde, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu projeyi neden kullanmayı kabul etmediğini anlamadım.

Projenin TSK tarafından kullanılması durumunda belki de Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde birçok şehit olayının önüne geçilebilecekti. Birçok yerde birçok kez test çalışmalarını başarıyla yaptığımız halde bir türlü projeyi kabul ettiremedik” dediği aktarıldı.

 

TÜRKİYE

Projeyi Engelleyenler Hala Çalışıyor
 // Ahmet Bilgin
Bu projenin yapıldığı TÜBİTAK enstitüsünde, Hasan Palaz ile işbirliği yaparak projeyi engelleyenler ve durduranlar halen yönetici pozisyonlarında görev yapmaktadır. FETÖ ile işbirliği yaparak ilgili enstitüde operasyon yapmışlardır. Arkalarındaki siyasi desteği kullanarak ve mahkemelerde FETÖ iltisaklı çalışanlarını kullanarak kendilerini korumaya çalışmaktadırlar. Mesele çok derindir ve kökleri bazı eski bakanlara kadar uzanmaktadır....
25 Ekim 2017 Çarşamba 09:15
proje devam etmeli
 // kerem zengin
bu memleket nasil bu kadar hain barindirdi aklim almiyor. bu yaptiklarinin hesabi Allah gorecektir. Ümmet diyen bu hukumete bu hainligin gercek hesabini oldukten sonrada verecekler....
24 Ekim 2017 08:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler