YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK'a 3 ayaklı dinleme soruşturması
TÜBİTAK'a 3 ayaklı dinleme soruşturması
10 Mart 2014 00:01
Başbakanlık Teftiş Kurulu TÜBİTAK'a üç ayaklı soruşturma başlattı. Buna göre personel alımları, projelerin hangi firmalara nasıl verildiği ve kriptolu telefonların şifrelerinin kırılmasıyla ilgili soruşturma derinleşecek

Takvim'in haberine göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın devletin zirvesinin kullandığı ve sır niteliğinde konuşmaların yapıldığı kriptolu telefonların da dinlendiğini açıklamasının ardından, Başbakanlık Teftiş Kurulu TÜBİTAK'la ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmayı Başbakanlık Teftiş Kurulu yaparken, soruşturma sonucunda dava açılabileceği öğrenildi. İşte o soruşturmanın çerçevesi:

Personel alımları: TÜBİTAK'ta 4 yıl içinde 600 kişi işten çıkartılıp 2 bin 200 yeni eleman alındı. Tüm bu işten çıkarmalarla ilgili detaylı inceleme yapılacak. Özellikle yerli yazılım konusunda büyük umut vaat eden PARDUS projesi çalışanlarının 2011 yılında neden dağıtıldığı da bu incelemeler neticesinde ortaya çıkacak.

Proje ortakları: Teftiş Kurulu soruşturmasında diğer ayak, hangi firmaların TÜBİTAK'tan nasıl proje ya da altyapı hizmeti aldığı olacak. Daha önce İnforcept Networks ile Endersys firması TÜBİTAK'la ilişkileri kapsamında gündeme gelmişti.

Kriptoları kim kırdı?: Kripto şifrelerinin nasıl kırıldığı incelenecek. 82 adet olduğu belirtilen telefonlardan birinin ele geçirilip şifresinin kırılma ihtimali veya şifrenin doğrudan TÜBİTAK'taki paralel mühendisler tarafından ele geçirilip geçirilmediği araştırılacak.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler