YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK, kırmızı düğmeye bastı
PARALEL yapının “bilimsel kulakları” takibe alındı. TÜBİTAK tarafından üretilen kriptolu telefonların dinlenmesi üzerine yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu’nda düğmeye basıldı.
TÜBİTAK, kırmızı düğmeye bastı
06 Mart 2014 / 15:14 Güncelleme: 06 Mart 2014 / 15:16

Takvim'in haberine göre bu kapsamda TÜBİTAK'ta özel bir ekip oluşturuldu. Söz konusu ekip Türkiye'deki tüm iletişim ağını incelemeye aldı. Casus yazılımlar, böcekler ve illegal kurulan dinleme ağlarının tespiti için teknolojik altyapıya takviye yapıldı.

Köstebek araştırılıyor

Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı idari soruşturma kapsamında ilk olarak kripto yazılım birimindeki 5 kişi görevden uzaklaştırılırken, kritik konumdaki bazı isimlerin bağlantıları da takibe alındı. Ayrıca dinleme konusunda açığın nereden kaynaklandığının ortaya çıkarılması için son aylarda yapılan telefon görüşmeleri için inceleme başlatıldı.

Şifreler sızdırıldı

Yurt dışı bağlantılı görüşmeler olup olmadığı konusundaki araştırma derinleştirildi. İlk incelemede kriptolu telefonların 'şifreleme' kodlarının sızdırıldığı ortaya çıktı. Telefonları dinlemeye açık hale getiren 'şifreleme' kodlarının kimler tarafından sızdırıldığı araştırılıyor.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler