YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK Başkanı‘nı bu rapor yaktı
TÜBİTAK Başkanı‘nı bu rapor yaktı
16 Nisan 2015 03:39
TÜBİTAK eski Başkanı Yücel Altunbaşak’ı Sayıştay’ın hazırladığı rapor yaktı. Sayıştay'ın ‘Mevzuatlar bertaraf edilmiş’ dediği 114 sayfalık rapora ulaşıldı.

Geçen cuma günü 4 yıldır görev yaptığı TÜBİTAK başkanlığından istifa eden Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile 2 kişi, önceki gün “görevini kötüyü kullandıkları” iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Böcek raporunun sahte olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte AKŞAM’ın ulaştığı 114 sayfalık Sayıştay raporunun eski başkanı yaktığı ortaya çıktı. Denetçilerin 2014'te bakanlığa sunduğu raporda çok sayıda usulsüzlük göze çarptı.

Tüm masraflar kuruma

Sayıştay, İç Denetim Başkanlığı’nın kurumdaki usulsüzlüklerle ilgili daha önce rapor hazırlanmak istenmiş ancak  raporu tamamlayamadığına da yer verdi. İşte o rapordaki usulsüzlükler: Türkiye İş Kurumu’na ve ilan yoluna başvurulmadan personel alındı. Projelerden gelen paralarla bazı personellerin dil kursuna gönderildi. Masraflar ise kuruma yıkıldı. Sekreter kadrosuyla alınan personel projelerde çalıştırıldı.

İşte çarpıcı tespitler

- 2013’te açıktan atamalarda; TÜBİTAK Başkanlık Birimi için proje personeli alımlarının tamamında ilan yoluna başvurulmadan doğrudan işe alındıkları tespit edildi.
- İdari görevlerde uzman harici kadrolarda belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılacak personelin, Türkiye İş Kurumu aracılığıyla temin edilmesi gerekmektedir. Ancak Başkanlık personeli İş Kurumu’ndan talep edilmeden işe alındığı tespit edildi.
- Sekreter gibi idare görevlerde çalıştırılacakları belli olan personelin, proje personeli istisnasından yararlanmak için projeler kapsamına alındığı tespit edildi.

 

AKŞAM

bunlara
 // millet
bunlara merhamet duygusu olmadan acımadan işlem yapılmalı. milletin malını kendi menfaati için kullanan hayinlere acıyan acınacak hale düşer....
16 Nisan 2015 Perşembe 08:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler