YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TTK'dan Karadon açıklaması
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü İnan, Karadon'da kayıp 2 madencinin cesedine ulaşıldığını bildirdi.
TTK'dan Karadon  açıklaması
18 Ocak 2011 / 16:38 Güncelleme: 18 Ocak 2011 / 20:17

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında, 17 Mayıs 2010'daki patlamanın ardından Engin Düzcük ve Dursun Kartal'ın cesedi düştükleri kuyunun eksi 720 metre derinliğinden 8 ay sonra bulunarak yer üstüne çıkartıldı.

Elde edinilen bilgiye göre, kurtarma kafesiyle grizu patlamasında hasar gören Yeni Karadon Servis Kuyusu'ndan çıkartılan cesetler, ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine gönderildi.

Kuyunun önünde işçilerden Engin Düzcük'ün eşi Hayriye ile yakınlarının yanı sıra AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen bekledi ve yetkililerden bilgi aldı.

TTK Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok üzgün olduklarını, cenazelerin kuyunun eksi 720 kodunda bulunduğunu söyledi.

Çinli işçileri tebrik ettiğini, kurum madencileriyle birlikte öngörülen sürede cenazelere ulaştıklarını anlatan Onur, ''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, konuyla ilgili bilgilendirildi. Kuyudan 7 bin 500 metreküp civarında su çıkarıldı, halen 600 metreküp civarında su bulunuyor. Bundan sonra kuyunun onarım çalışmaları yürütülecek'' dedi.

Cenazelerin çıkarılmasının ardından kuyuya gelen TTK Genel Müdürü Burhan İnan da bundan böyle kazaların yaşanmamasını temenni ettiklerini belirterek, ''Bu vesileyle kederli ailelere tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum, bütün şehitlere de rahmet diliyorum. Başka da birşey söylemek istemiyorum'' diye konuştu.

Cenazelerin çıkartılması sırasında bazı Çinli işçilerin de kuyu önünde beklediği görüldü.

Cenazelerin tanınmayacak durumda olduğu, muhtemelen Adli Tıp Kurumunda yapılacak DNA testlerinden sonra ailelere teslim edileceği öğrenildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler