23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul27 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TT Arena'daki olaylar organize
Başbakan Erdoğan Arena'da yapılan protestoların organize olduğunu vurguladı...
TT Arena'daki olaylar organize
17 Ocak 2011 / 13:33 Güncelleme: 17 Ocak 2011 / 13:40

Erdoğan, "Özellikle TT Arena'yla alakalı olarak bazı şeyleri anlamamakta direniyorlar" dedi. Başbakan Erdoğan, Arena'da yapılan protestoların organize olduğunu vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şam gezisi öncesi düzenlediği basın toplantısında, Ali Sami Yen Spor Komplekski TT Arena ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bir gazetecinin, ''Dün Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat'ın açıklaması oldu ve sizden özür diledi. Ogün statta olanlarla ilgili olarak 'teker teker tespit edilecek ve bir daha stada alınmayacak o insanlar' dedi. Bu konuda görüşünüz nedir?'' şeklindeki soru üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"HERŞEY MERHUM ÖZHAN CANAYDIN'IN ZİYARETİYLE BAŞLADI"
''Türk Telekom Arena Stadı ile alakalı olarak bazı şeyler herhalde anlaşılmamakta direniliyor. Bu stadın yapılmasıyla ilgili süreç, merhum Özhan Canaydın'ın bana bir ziyaretindeki talebiyle başlayan bir süreçtir. Bu adımı atarken Galatasaray, kendi imkanlarıyla böyle bir şeyi yapacak durumda değildi. Zaten böyle bir durum olsa Ali Sami Yen'in bakımı ve onarımıyla ilgili sıkıntılar yaşanıyordu. Oradan şehircilik açısından da çıkarılması uygun görülmüştü.

Bizler de Türkiye'nin uluslararası özellikle o noktasında bizleri en ileri derecede temsil etmiş kulübümüz olan Galatasarayımıza yakışır bir stadı yapalım istedik. Bunun için de yer arayışında önümüze Seyranteye çıktı. Bu vesileyle dünyada da olduğu gibi statların dolup boşalması noktasında ulaşım önemli bir sorun. Bu konuda sosyal düzenlemelere yönelik adımları attık.'

BU STATLA BİZZAT BEN İLGİLENDİM"
Yeni stadyum için TOKİ'yi devreye soktuk ve bitirirken de bizzat kendim bu statla ilgilendim. Şükrü Saraçoğlu, Fenerbahçe'nin kendisinin yaptığı bir stattı keza Bursa'da öyleydi. Şimdi Trabzon'da da yeni bir stat yapıyoruz."

"ALİ SAMİ YEN GALATASARAY'IN DEĞİL, DEVLETİNDİR"
Başbakan Erdoğan, stat projenin başlangıcındaki hesaplamayla bitişindeki hesaplamanın aynı olmadığını dile getirerek, şunları söyledi:

''Ali Sami Yen Stadı, Galatasaray'a kullanım hakkı verilmiş olan bir stattır, Galatasaray Kulübü'nün değildir, devletindir, milletindir ve böyle bir kullanım tahsisi yapılmıştır. Şimdi bizler Seyrantepe'yi yaparken devlet olarak onu da tabi ki değerlendireceğiz. Mesele nedir? Bunu en iyi şekilde değerlendirebilmektir. Bu arada TOKİ olarak orayı tahsis ettik ve TOKİ bir taraftan Seyrantepe'ye başlarken... Çünkü bu işin müteahhidi bu işi götüremeyince biz devreye TOKİ'yi soktuk ve TOKİ bunu bitirdi. Bitirirken de bizzat bu işte şahsım da ilgilendim çünkü İstanbulumuzun böyle bir tesise ihtiyacı vardı. Bu bir Şükrü Saraçoğlu değildi. Çünkü Şükrü Saraçoğlu, Fenerbahçe'nin bizzat kendisinin yaptırdığı bir stattır. Şimdi Bursa aynı şekilde yaptırıyor. Bunun yanında TOKİ'nin daha farklı illerimizde de stat yapımına girdiği yerler var. Şimdi mesela Trabzon'da başladı.''

"İSTESEK BU AÇILIŞI BİZ ORGANİZE EDEBİLİRDİK"
Seyrantepe'deki stadın bitişiyle birlikte bu açılış heyecanını yaşamak istediklerini, bu açılışı bu şekilde değil de farklı şekilde de yapabileceklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bizim açılış törenleri içinde, bir açılış töreni olarak yapabilirdik. Örneğin Türkiye'nin en büyük spor salonu olan 17 bin 500 kapasiteye sahip Sinan Erdem Spor Salonu'nda, 36 önemli tesisin resmi toplu açılışını yaptık. Oradaki belediyemizin yapmış olduğu tesisin açılışında İstanbullularla farklı bir heyecan yaşadık. Bunu Seyrantepe'de de yapabilirdik.

"AYRIMCILIK YAPMADIK"
Benim tuttuğum futbol kulübü belli, devlet bakanımın tuttuğu kulüp belli, TOKİ başkanının tutuğu kulüp belli. Ben Fenerbahçeliyim, Devlet Bakanım Trabzonsporlu, TOKİ Başkanı Galatasaraylı. Biz burada herhangi bir ayrımcılık yapmadık.

"AZİZ YILDIRIM 'ASLA KISKANMIYORUZ, İFTİHAR EDİYORUZ' DEMİŞTİR
"
Hatta Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Beyle de bu konuda görüştüğümüzde 'asla kıskanmıyoruz, böyle bir stadın yapılmasından iftihar ediyoruz' demiştir.

"BU OLAYLARDA BİR ORGANİZASYON VAR"
Bir şölene dönüşmesi gereğini gördüğümüz böyle bir açılış töreninde, böyle bir tabloyla karşılaşmış olmamız bizi üzmüştür ama bunu tüm Galatasaray camiasına mal etmek asla mümkün değildir. Ama orada bir organizasyon var mı? Açıkça söyleyeyim bir organizasyon var ve bunu da kimse son zamanlardaki bazı spesifik olaylara mal etmesin.Bu olayın gerçek doğrusu 12 Haziran'da ortaya çıkacaktır. Orada hepsini göreceğiz." (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler