YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TSK'ya Türk malı tüfek geliyor
TSK'ya Türk malı tüfek geliyor
26 Şubat 2010 20:08
Asker, Osmanlı'dan bu yana ilk kez yerli malı silah kullanacak

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerin Osmanlı'dan bu yana ilk kez Türk malı tüfek ve bomba atar kullanacağını söyledi.
 "Sinerjitürk Savunma 2010" toplantısı Antalya'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Vecdi Gönül, Türkiye'nin stratejik bakımdan önemli bir bölgede yer aldığına işaret etti.
 

Bu bakımdan Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)'nin, en iyi şekilde teçhiz edilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Gönül, ancak bunun yerli kaynaklarla yapılması gerektiğini belirtti. Kendi iktidarları döneminde hazır satın alınan malzeme oranının yüzde 10'u geçmediğini anlatan Gönül, "Bir şeye ihtiyacımız mı var, Türkiye'de yapılacak. Mesela piyade tüfeği. İlk defa bizim askerimiz inşallah kısa zamanda milli bir piyade tüfeği alacak. Osmanlı'dan bu tarafa ilk defa üzerinde G-3, M-16 falan yazmayan Türk malı piyade tüfeği, makineli tüfek ve bomba atar alacak." dedi.
 

Türkiye'nin kendi üretemediği silahları ise ortak üretim yoluyla temine gideceğini belirten Gönül, o da olmazsa mutlaka offset alım yapılacağını ifade etti.
 

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da, TSK'nın teçhizat ihtiyaçlarıyla ilgili yurt dışından hazır alım oranının yüzde 10'un altında olduğunu kaydetti.
 

Bayar, şunları söyledi; "TSK'nın teçhizat ihtiyacını yurt içinden karşılanma oranı yüzde 44'e ulaştı. Yurt içinden karşılama oranını bu yıl yüzde 50'ye ulaştırmayı hedefliyoruz.'' dedi.
 

Bayar, savunma sanayi sektörünün 2008 yılında 2,3 milyar dolar ciro yaptığını da sözlerine ekledi. CHA

tekneloji devrindeyiz...
 // ibrahim çelikoğlu
En şiddetli patlamalara dayanacak,şişmiyecek ve aşınmıyacak malzeme yapma imkânı oluşmuştur.Patlama ve yivset düzeni iyi malzeme ile yapılsa tutaklık yapmıyan,hedef şaşmayan,hafif,(istenirse bir,iki kg)ağırlıkta.Mekanik takımı hafif metal veya,çelik plastik karbonlu,ile yapılabilir.Hala ne düşünüyoruz?Hayret.
Güney doğuda "Fatih toları" gibi taşınamaz,kullanması çok zor ve pratik olmayan atışları izliyoruz.İnsan su soğutmalı toplar bile geliştirebilir....
27 Şubat 2010 11:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler